خرید از فروشگاه اینترنتی دارای نماد اعتماد

0 امتیاز
109 بازدید
سوال شده بهمن 21, 1396 در تجارت الکترونیک توسط Desperadorain
سلام تلویزیونی به مبلغ حدود 4 میلیون از فروشگاه اینترنتی که دارای نماد اعتماد بود خریدم که بعد از تحویل با مشخصات درج شده در سایت مطابق نبود و فروشگاه قبول کرد که تلویزیون را پس بگیرد و یک تلویزیون دیگه ارسال کند. من تلویزیون را پست کردم و آنرا هم بیمه کردم اما فروشگاه بدون آنکه تلویزیون را موقع تحویل چک کند آنرا تحویل گرفته و بعد با من تماس گرفتند و گفتند تلویزیون ارسالی شما شکسته و ما نمیتونیم این را قبول کنیم. من هم گفتم شما باید قبل از تحویل آنرا چک میکردید و اگر مشکل داشت تحویل نمیگرفتید تا بیمه خسارت پرداخت کنه ولی متاسفانه آنها قبول نمیکنن. الان من چطور و کجا باید شکایت کنم؟
اگر برام طوری شکایت کنم که هزینه های دادرسی هم در صورت محکوم شدن دریافت کنم چطور باید اقدام کنم؟ آیا باید به اون شهری که فروشگاه در اون هست مراجعه کنم؟

1 پاسخ

+1 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 26, 1396 توسط borhan

باسلام و آرزوی موفقیت

با عنایت به توضیحاتتون طرح دعوای حقوقی موجه به نظر می‌رسد. برای این منظور دادخواست حقوقی تنظیم و علاوه بر اصل خواسته کلیه هزینه های دادرسی مندرج در ماده 515 قانون آیین دادرسی مدنی را مطالبه نمائید. هرچند تعريف قانوني صريحی از خسارت دادرسي وجود ندارد ولی مي توان گفت منظور از خسارت دادرسي، هزينه هايي است كه از دعوا توليد مي شود و محكوم له براي طرح و تعقيب دعواي خود مي پردازد. لذا هزينه دادرسي، حق الوكاله وكيل، حق الزحمه كارشناس، هزينه تحقيقات محلي و هر هزينه ديگري كه مستقيما مربوط به دادرسي بوده و براي اثبات دعوا يا دفاع ضرورت داشته، تحت شمول خسارت دادرسي قرار مي گيرد.

در ماده 515 چنین آمده است: «خواهان حق دارد ضمن تقدیم دادخواست یا در اثنای دادرسی و یا به‌طور مستقل جبران خسارات ناشی از دادرسی یا تأخیر انجام تعهد‌یا عدم انجام آن را که به علت تقصیر خوانده نسبت به اداء حق یا امتناع از آن به وی وارد شده یا خواهد شد ، همچنین اجرت‌المثل را به‌لحاظ عدم‌تسلیم خواسته یا تأخیر تسلیم آن ازباب اتلاف و تسبیب از خوانده مطالبه نماید. ‌خوانده نیز می‌تواند خسارتی را که عمداً از طرف خواهان با علم به غیر محق بودن در دادرسی به او وارد شده از خواهان مطالبه نماید. ‌دادگاه در موارد یادشده میزان خسارت را پس از رسیدگی معین کرده و ضمن حکم راجع به اصل دعوا یا به موجب حکم جداگانه محکوم‌علیه را به تأدیه‌خسارت ملزم خواهد نمود.

‌کلیه ادله خود هم‌چون شهادت شهود و به ویژه بیمه نامه، عرف موجود در بیمه نامه و عدم رعایت ملزومات این عرف را در دادخواست و برای قاضی شرح دهید.

درخصوص محل صالح، علاوه بر محل انعقادعقد و اقامت خوانده، محل انجام تعهد (تحویل درب منزل شما – دادگاه شهر شما) صالح به رسیدگی خواهد بود. البته از آن جا که ارزش خواسته شما کمتر از 20 میلیون تومان است باید دادخواست خود را به شورای حل اختلاف ارائه دهید.

پیروز باشید

دارای دیدگاه بهمن 27, 1396 توسط Desperadorain
ویرایش شده بهمن 27, 1396 توسط Desperadorain
با تشکر از جوابتون.
الان اگر بخوام شکایت کنم عنوان این جرم دقیقا چی میشه؟و عنوان شکایت حقوقی را چی باید بنویسم؟
دارای دیدگاه بهمن 28, 1396 توسط borhan
سلام،
برای طرح دعوای حقوقی می توانید دادخواستی با عنوان "الزام به انجام تعهد و جبران خسارات وارده " یا "استفاده از حق انصراف مندرج در قانون تجارت الکترونیک" یا غیره، را تهیه و تنظیم بفرمایید. اما بطور کلی چنانچه قصد اقدام جدی تر داشته باشید باید مجموعه قوانین و مقررات فروشگاه اینترنتی و تعهدات بیمه و .... بطور دقیق تر بررسی شوند.

سوالات مشابه

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

وکیل سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...