عدم تحویل کالا و عودت مبلغ پرداختی

0 امتیاز
116 بازدید
سوال شده مرداد 4, 1397 در خرید و فروش اینترنتی توسط abdous

با سلام و وقت بخیر

من حدود دو هفته پیش اقدام به خرید و ثبت سفارش نمودم و مبلغ  حدود 120.000 تومان نیز از درگاه بانکی پرداخت نمودم. بعد از دو روز به منظور پیگیری سفارش به سایت مورد نظر مراجعه کردم که متاسفانه مطلع شدم که وضعیت سفارش در حالت " لغو شده" قرار دارد. در پی تماس مکرر به شماره تلفن درج شده در سایت و شنیدن وعده های پوچ از طرف شرکت در نهایت بعد از یک هفته مشکل را عدم موجودی انبار در موارد درخواستی اعلام نمودند (در حالی که کماکان در سایت مورد نظر وضعیت کالا "موجود در انبار" ذکر شده است) و از من خواستند که با ارسال یک ایمیل حاوی شماره کارت، درخواست عودت مبلغ پرداختی بنمایم. متاسفانه تاکنون نه تنها مبلغی عودت داده نشده بلکه هیچ پاسخ روشنی نسبت به سفارش خود دریافت نکرده ام. مراتب را به پلیس فتا و سامانه نمادالکترونیکی نیز گزارش دادم ولی هنوز هیچ خبری نیست.

 با توجه به مطالب ذکر شده آیا امکان طرح شکایت برای من وجود دارد؟

چون من در شهرستان هستم محل بررسی کجا خواهد بود؟ در صورتی که شهر خودم نباشد آیا میتوانم هزینه دادرسی و رفت وآمد را نیز دریافت کنم؟

اگر امکانش هست در مورد میزان هزینه های دادرسی توضیح بدهید؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده مرداد 11, 1397 توسط borhan
باسلام  و آرزوی موفقیت

درخصوص سوال اول باید گفت؛ درصورتی که به دلیل عدم موجودی کالا و یا‌عدم امکان اجرای خدمات، نتواند تعهدات خود را انجام دهد، باید مبلغ دریافتی را فوراً‌ به مخاطب برگرداند، درصورت تخلف به مجازات از بیست میلیون (000 000 20) ریال تا یکصد میلیون(000 000 100) ریال محکوم خواهد شد. لذا فورا موظف به عودت وجه خواهند بود، که باتوجه به مسائلی که فرمودید با واریز پول به کارت رضایت داده اید.
درخصوص سوال دوم  یعنی مرجع صالح به رسیدگی هم باید دقت داشته باشید؛ ضابطه مرجع صالح درخصوص دعاوی حقوقی و کیفری باهم تفاوت میکند (در دعاوی کیفری، محل وقوع جرم / و در دعاوی حقوقی محل اقامت خوانده ملاک قرار می گیرد. درخصوص دعوای مطروحه علاوه بر محل اقامت خوانده می توانید به ‌دادگاه محل وقوع قرارداد یا محل انجام تعهد نیز رجوع کنید.
برای توضیحات بیشتر نیاز به بررسی کامل سایت و قرارداد مندرج در سایت و فرایند خرید دارد.

درخصوص هزینه ها، خواهان حق دارد ضمن تقدیم دادخواست یا در اثنای دادرسی و یا به‌طور مستقل جبران خسارات ناشی از دادرسی(هزینه دادرسی و حق‌الوکاله وکیل و هزینه‌های دیگری که به‌طور مستقیم مربوط به دادرسی و برای‌اثبات دعوا یا دفاع لازم بوده است کارشناسی و هزینه تحقیقات محلی ) یا تأخیر انجام تعهد‌یا عدم انجام آن را که به علت تقصیر خوانده نسبت به اداء حق یا امتناع از آن به وی وارد شده یا خواهد شد، را از خوانده مطالبه نماید.
درخصوص سایر جرایم نیز همانطور که گفته شد باید سایت و فرایند خرید و نکات دیگر مشخص شود و سپس راه اثباتی هریک و ادله هرکدام به تفکیک مشخص شود، که از این طریق ممکن نمی باشد، درحال حاضر پیشنهاد می شود درصورتی که تاکنون اقدام به تامین دلیل ننموده اید، در این خصوص اقدام فرمایید.

موفق باشید

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...