تقلب در خرید اینترنتی (کلاهبرداری)

0 امتیاز
667 بازدید
سوال شده فروردین 21, 1395 در خرید و فروش اینترنتی توسط Vahab

سلام؛

مدتی قبل از خانمی در تلگرام که گروه فروش عطریات و لوازم آرایش داشت ؛تستر عطر اورجینال لانکوم خریداری کردم + سه عدد روژ ؛ مبلغ خرید را بلا فاصله کارت به کارت پرداخت کردم ؛ قرار شد که فردا با پیک بفرستد؛ سه روز بعد فرستاد ؛ متوجه شدم که همش تقلبی است ومن پول عطر اورجینال فرانسه را پرداختم ؛ قیمت روژها را نمیدانم ولی مهم برام عطر تقلبی بود.

مدتی تماس گرفتم و زیر بار نمیرفت ومی گفت خودتون باید هزینه پیک را بدین تا تعویض کنم .من زیر بار نرفتم تا اینکه موافقت کرد بفرسته؛ اینبار یه مدل دیگه وکاملا مشخص بود که تقلبی است قبول نکردم همونموقع به شماره اش زنگ زدم ولی برنداشت و پیک را بر گردوندم.

بعد باز خود خانم تماس گرفت که چرا قبول نکردین؟توضیح دادم ؛ اصرار کرد که من به پیک گفتم برگرده حتما بگیرین تا 48 ساعت اگر خوشتون نیومد من باز عوض می کنم !گفتم خانم این رنگ و شیشه اش داد میزنه که تقلبیه باز اولی یه بویی داشت ؛ اصرار که شما قبول کنید اگر نخواستین من عوض می کنم ؛ بعدش هم گه قبول نکرد و زیر بار نرفت و بلاکم کرد .

باز بطریقی پیداش کردم و باسم مشتری دیگری وارد صحیت شدم وگفتم که دوستم ازتون خرید کرده و ناراضی بوده و......شما پولش و به شماره کارت میدم بریزید ؛ این خانم پولش و بزحمت در میاره اینبارهم بد شانسی آورده ؛ شب عیده ؛ راضیش کنین. ولی در جواب توهین و اهانت کرد وباز بلاکم کرد.حالا من چجوری میتونم پولم و پس بگیرم؟در ضمن شماره حسابش هم دارم .تلفنش هم جواب نمیده. ممنونم اگر راهنماییم کنید.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 22, 1395 توسط borhan

باسلام.

از حیث حقوقی قضیه شما خرید و فروش اینترنتی محسوب نمی شود لذا از این جهت مشمول قانون تجارت الکترونیکی و حمایت های آن نخواهد شد. اما طبق قواعد عمومی حاکم بر معاملات (مثل یک خرید و فروش عادی) می توانید با تنظیم دادخواست و ارائه مستندات خود اقدام به طرح دعوای حقوقی نمایید- ارسال اظهارنامه پیش از طرح دعوا نیز پیشنهاد می شود.

از حیث کیفری نیز هرچند امکان به نتیجه رسیدن دعوا بعید به نظر می رسد، اما بعضا قضاتی هستند که مسئله را ذیل ماده 13 قانون جرایم رایانه ای دانسته و اقدام به صدور حکم می نمایند.

موفق باشید

دارای دیدگاه تیر 16, 1396 توسط ya.ali313
سلام علیکم . اگر ممکنه توضیح بدید که چرا در جواب گفتید که در فرض سوال خرید و فروش اینترنتی صورت نگرفته ؟! ممنون

سوالات مشابه

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

وکیل سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...