حقوق مالکیت کتابی که نویسنده یا مترجم آن فوت کرده و ۳۰ سال از مرگ وی گذشته بر عهدهٔ چه کسی است؟

+18 امتیاز
377 بازدید
سوال شده اسفند 17, 1393 در پدیدآورندگان نرم افزار توسط آلبالو
ویرایش شده اسفند 17, 1393 توسط آلبالو

لطفاً پاسخ خود را با در نظر گرفتن اینکه کتاب دارای ناشر است و حالتی که نیست، توضیح دهید. کمی حقوق مالکیت کتاب‌ها با واسطهٔ ناشر، برایم گنگ است.

مثلاً می‌توان کتب فروغ فرخزاد را بدون اجازه منتشر کرد؟

1 پاسخ

+9 امتیاز
پاسخ داده شده اسفند 18, 1393 توسط borhan

با سلام. بدوا دقت داشته باشید، طبق اصلاحیه سال 1389، مدت استفاده از حقوق مادی پدیدآورنده موضوع سوال که به موجب وصایت یا وراثت منتقل می شود بعد از فوت پدیدآورنده از سی سال به پنجاه سال افزایش پیدا کرده است ( و هرگونه حق بهره‌برداری و نشر و پخش و تکثیر یا تجدید چاپ هر ترجمه‌ای با مترجم و یا وارث قانونی او است. مدت استفاده از این حقوق که به‌وارث منتقل می‌شود از تاریخ مرگ مترجم سی سال است ) . سایر نکات ذیلا مطرح می شود.

      پاسخ پرسش شما بسته به نکات مختلف و از‌جمله نوع قرارداد منعقده با ناشر تفاوت می کند و این امر به " مادی بودن " حق نشر بر می گردد که امکان تنظیم قرارداد برمبنای رضایت طرفین را میسر می سازد؛ البته باید توجه داشته باشید در‌‌هرحال، انتقال گیرنده ی حق پدیدآورنده، حداکثر تا سی سال پس از واگذاری امکان استفاده از این حق را دارد ( و توافق تنها بر مدت کمتر معتبر است ) لذا پس از انقضای این مدت حق مذکور در صورت حیات پدیدآورنده متعلق به خود او و‌در صورت فوت وی به مدت 50 سال به وارث / درصورت نبودن وارث یا عدم وصایت/ برای همان مدت -50سال- در اختیار حاکم اسلامی قرار می گیرد.

      پس از گذشت موعدی که استفاده از اثر برای همگان آزاد است -  که بسته به نوع اثر ( اثر سینمایی و عکاسی باشد یا نه)/ صاحب اثر ( شخص حقیقی باشد یا حقوقی )/ نحوه پدید آمدن اثر ( در نتیجه سفارش یا غیر آن )/ تعداد افراد پدید آورنده ( اثر فردی یا اشتراکی ) متفاوت است– نقض مسائلی هم چون تغییر و تحریف در اثر، در نام و عنوان و نشان، یا عدم رعایت موارد اجباری در تکثیر ( مثل درج شماره دفعات چاپ، تعداد نسخ، شماره مسلسل روی صفحه موسیقی و صدا و ...) جرم بوده و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شاکی خصوصی خواهد بود.


همانطور که می بینید این مباحث نیاز به توجه به نکات و ظرایف عملی دقیقی دارد که از ‌حیث حقوقی بسیار اثرگذار و تعیین کننده هستند اما توضیح همه آن ها و تبیین فروض مختلف از این طریق میسر نیست. موفق باشید.

سوالات مشابه

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی Borhan2

سلام! اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه جرایم فضای مجازی, استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی, مالکیت فکری و کپی رایت, قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری و غیره را در این سایت مطرح نمایید.

سایت موسسه: www.cyberlaw.ir

تلفن موسسه : 88610340

فکس موسسه : 88628135

ایمیل : info @ ictlaw.ir

رزرو وقت مشاوره حضوری: 09120136257

مشاوره حقوقی

دانلود نمونه شکایت کیفری جرایم رایانه ای و اینترنتی

دانلود نمونه لایحه دفاعیه جرایم رایانه ای و اینترنتی

دانلود نمونه دادخواست حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

مشاوره با کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات  

اینستاگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

تلگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...