آیا امکان فروش یا توزیع تصاویر تهیه شده از برج میلاد وجود دارد؟

+20 امتیاز
161 بازدید
سوال شده دی 19, 1393 در پدیدآورندگان نرم افزار توسط آلبالو

اگر فردی از برج میلاد تصاویری تهیه کند و یا روی تصاویر موجود پردازش انجام دهد، آیا می‌تواند آنها را برای مثال به عنوان والپیپر یا تصویر زمینه در قالب یک برنامه موبایل به فروش رساند؟ آیا برج میلاد می‌تواند ادعایی بر عدم انتشار چنین برنامه‌هایی داشته باشد؟

2 پاسخ

+7 امتیاز
پاسخ داده شده دی 20, 1393 توسط borhan

با سلام.

به عنوان اصل کلی باید توجه داشت که کلیه حقوق مادی متعلق به پدیدآورنده است و اوست که می‌تواند استفاده از این حقوق را در کلیه موارد به دیگری واگذار نماید. لذا به عنوان قاعده؛ استفاده شخص دیگر نیاز به رضایت پدیدآورنده دارد. اما درصورتی که مشخص شود اثر شما، خود، مورد حمایت قانون قرار دارد؛ حقوق مادی ناشی از آن نیز متعلق به خود شما خواهد بود. مثلا درصورتی که

اثر عکاسی باشد که با روش ابتکاری و ابداع پدید آمده؛

نقاشی و تصویر و طرح و نقش و نقشه جغرافیایی ابتکاری و نوشته‌ها و خطهای تزیینی و هر گونه اثر تزیینی و اثر تجسمی که به هر طریق و‌روش به صورت ساده یا ترکیبی به وجود آمده؛

اثر فنی که جنبه ابداع و ابتکار داشته باشد؛

و یا سایر موارد مورد حمایت قانونی. ( ضمنا اثری که با همکاری دو یا چند پدیدآورنده به وجود آمده باشد و کار یکایک آنان جدا و متمایز نباشد اثر مشترک نامیده می‌شود و حقوق‌ناشی از آن حق مشاع پدیدآورندگان است. )

در هرحال باتوجه به این که سوال شما معطوف به برج میلاد است، درصورتی که این برج به عنوان میراث فرهنگی و هنری ملی محسوب شود، اثر ابتکاری پدید آمده بر آن اساس به صورت مستقل مورد حمایت قانون گذار قرار داشته و حقوق مادی آن شما تعلق خواهد داشت.

تذکر: بندهای ذکر شده و اثبات آن ها جهت اقناع قاضی منوط به نحوه استدلال و دلایل ابرازی توسط شما می باشد -و  البته نظر کارشناس-؛ که نهایتا منجر به صدور حکم به نفع یا ضرر شما می گردد.

+2 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 12, 1393 توسط lahoutian
با سلام. در این خصوص دو فرض مطرح می شود: 1- شما خودتان تصویری از برج میلاد گرفته اید. در اینجا تصویر یا عکسی که شما از برج میلاد می گیرید مورد حمایت حقوق مالکیت فکری قرار می گیرد و مدیریت برج میلاد نمی تواند در زمینه عکس یا تصویری که شما گرفته اید ابراز حقی بکند. (مدیریت برج میلاد صرفا می تواند نسبت به طرح و نقشه ساختمان که در ساختمان دیگری بکار برده شده است مدعی نقض حقوق خود باشد و نه عکسی که شما خود تهیه کرده اید).2- اما اگر شما مثلا می خواهید از عکسی که قبلا از برج میلاد گرفته شده است به هر نحوی استفاده کنید در اینجا حق مالکیت معنوی برای عکس گیرنده اصلی وجود دارد و شما باید از پدیدآورنده اصلی اجازه استفاده یا انتشار را بگیرید. البته به غیر از مواردی که 1-شما پردازش هایی بر روی عکس انجام  داده باشید که به نحوی، خلق یک ابتکار در عکس و متمایز از عکس قبلی باشد و یا 2- در زمانیکه عکاس اصلی تصاویر موجود را در دسترس همه قرار داده باشد(مثلا پدیدآورنده آنرا در اینترنت و با قابلیت دانلود گذاشته است) که در این صورت این فرض مطرح می شود که گویی پدیدآورنده از حق خود در خلق این عکسها صرف نظر کرده است.

سوالات مشابه

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

وکیل سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...