اثر انعقاد قرارداد بر حقوق مادی و معنوی نرم افزار

+1 امتیاز
423 بازدید
سوال شده تیر 12, 1395 در پدیدآورندگان نرم افزار توسط bahar

با سلام  و تقدیم احترام
شرکت ما نرم افزاری را تولید کرده  و به سازمانی فروخته است. بنابه دلایلی تصمیم گرفته است بخشی از حقوق مادی و معنوی نرم افزار خود را به سازمان اعطا کند (قرارداد فروش منعقد شده است). این نرم افزار همچنان در حال توسعه و تکمیل بوده است و خود آن سازمان نیز در تکمیل آن همکاری داشته است. از آنجایی که حقوق معنوی غیرقابل انتقال است؛ تصمیم بر آن شد که قالب نرم افزار به صورت محصول مشترک تنظیم شود تا بتوان درصدی از حقوق مادی و معنوی را تقسیم نمود. حالا سوال بنده اینجاست که اولا آیا راه جایگزینی (به جز محصول مشترک سازمان و شرکت) نیز وجود دارد که در قالب آن بتوان حقوق مادی و معنوی بین هر دو طرف تقسیم شود؟ (چون اگر قالب قرارداد به صورت نرم افزار سفارشی باشد حقوق مادی متعلق به کارفرما است)  و در صورتی که نهایتا همین روش انتخاب شود، تکلیف فرآیند ثبت نرم افزار چه می شود؟ (چون در قانون حمایت از پدیدآورندگان قید شده است که پدید آوردنده نرم افزار باید اقدام به ثبت نماید. حالا که محصول مشترک است چه میشود؟)
 

1 پاسخ

+1 امتیاز
پاسخ داده شده تیر 12, 1395 توسط borhan

با سلام و احترام،

بهرحال تولید نرم افزار یا ناشی از قرارداد استخدام  است یا ناشی از قرارداد همکاری (پیمانکاری، مشارکت و ....) است. در خصوص قراردادهای پیمانکاری (تولید نرم افزار سفارشی) ، تعلق حقوق مادی به کارفرما، صرفا پیشفرضی قانونی است که شما می توانید در قرارداد خود برخلاف آن توافق کنید (ماده 6 قانون پدیدآورندگان) . بدیهی است که درخصوص قراردادهای مشارکت نیز این مسئله تابع توافق طرفین می باشد.

درخصوص فرایند ثبت نرم افزار نیز باتوجه به ماده 11 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای و اینکه اشخاص متعدد در پدیدآوردن نرم افزار مشارکت داشته اند، اقدام به ثبت مشاع اثر خواهد کرد. درخصوص آخرین تغییرات فرایندهای ثبتی بهتر است از نهادهای اجرایی نیز استعلام بفرمایید.
 

دارای دیدگاه تیر 12, 1395 توسط bahar
سپاسگزار از پاسخگویی مناسب و خدمت ارزشمند شما

سوالات مشابه

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی Borhan2

سلام! اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه جرایم فضای مجازی, استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی, مالکیت فکری و کپی رایت, قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری و غیره را در این سایت مطرح نمایید.

سایت موسسه: www.cyberlaw.ir

تلفن موسسه : 88610340

فکس موسسه : 88628135

ایمیل : info @ ictlaw.ir

رزرو وقت مشاوره حضوری: 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

مشاوره با کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات  

اینستاگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

تلگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...