آیا میتونم در دعوای پیش بینی اینترنتی فوتبال به نتیجه برسم؟

+13 امتیاز
638 بازدید
سوال شده اسفند 10, 1393 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط بی نام

سلام.من پسر 23 ساله هستم که بمدت 4 سال به  پیش بینی اینترنتی فوتبال مشغول بودم . در این مدت بالغ بر 20 میلیون پول باختم.حدود 20 روز پیش از سوی اخبار صدا و سیما یک خبری رو دیدم که غیر قانونی بودن و کلاهبردار بودن این سایت های پیش بینی رو اعلام کرد و حتی بعضی از عوامل و رابط های این سایت ها رو دستگیر کردند.حالا من همراه دو تا از دوستام که اونا هم مال باخته هستن به پلیس فتا مبنی بر " فریب و تشویق به پیش بینی اینترنتی فوتبال که نامشروع بوده و قمار محسوب میشود " شکایت کردیم.(شکایت از دو نفر از عوامل این سایت که الان هم مشغول به همین کار هستن.حتی آدرس محل کار آنها رو هم دادیم) حالا مشکل ما اینه که " بسیاری از مبالغ رو نقدی و بدون مدرک به این افراد دادیم و مقدار کمی از این مبالغ رو به حساب این اشخاص واریز کردیم.که همین تنها مدرک ما محسوب میشه.حتی شاهد هم از اینکه مبالغی رو نقدی به این اشخاص دادیم، داریم ولی افسر رسیدگی کننده به پرونده  میگه چون این شاهد ها خودشون این کار هارو میکردن(پیش بینی فوتبال) به درد نمی خورن یعنی شهادت اینها مورد قبول نیست.حالا ازتون میخوام کمکم کنید

1 پاسخ

+9 امتیاز
پاسخ داده شده اسفند 12, 1393 توسط borhan

با سلام،

از حیث حقوقی؛ به طور‌کلی باید توجه داشت "  گرو‌بندی " از مصادیق بارز «استفاده بدون جهت» است بنابراین اگر مالی پرداخت شده باشد می توان آن را پس گرفت. حتی اگر بازنده ای برای پرداخت مبلغی که باخته، چک یا براتی صادر کرده باشد، پس از اثبات این که سند مذکور برای شرط بندیصادر شده، دادگاه حکم بطلان آن را صادر می کند.

از حیث کیفری؛ این مسئله که عمل ارتکابی شما قمار محسوب می شود یا شرط بندی از اهمیت به سزایی برخوردار است، چرا که  "قمار" جرم بوده و ( طبق قانون: قماربازی با هر وسیله ای ممنوع و مرتکبین آن به یک تا شش ماه حبس و یا تا (74) ضربه شلاق محکوم می شوند و در‌صورت تجاهر به قمار‌بازی به هردو مجازات محکوم می شود. ) اما در صورتی که عمل "شرط بندی و باخت در آن" محسوب شود از حیث کیفری تحت این عنوان مجازاتی برایش درنظر گرفته نشده است. و این تمایز براساس رکن مادی و معنوی عمل ارتکابی مشخص می شود. هرچند خارج از این عنوان بعضاً گفته می شود می توان این مورد را از مصادیق ماده 2 قانون تشدید مجازات مرتکبین ارتشاء اختلاس و کلاهبرداری دانست، طبق این ماده: (هرکس ......... به‌طور کلی مالی یا وجهی تحصیل کند که طریق‌تحصیل آن فاقد مشروعیت قانونی بوده است مجرم محسوب و علاوه بر رد اصل مال به مجازات‌سه ماه تا دو سال حبس و یا جریمه نقدی معادل دو برابر مال به دست آمده محکوم خواهد شد) 

از حیث اثباتی؛ اقرار، علم قاضی، شهادت و ... جزء ادله اثبات دعوا محسوب می شوند. طبق قانون در مواردي كه قاضي به شهادت شاهد به عنوان دليل شرعي استناد مي نمايد شاهد باید شرايطی داشته باشد، این شرایط عبارتند از: (بلوغ، عقل، ایمان، طهارت مولد، عدالت، عدم وجود انتفاع شخصي براي شاهد يا رفع ضرر از وي، عدم وجود دشمني دنيوي بين شاهد و طرفين دعوا،  عدم اشتغال به تكدي و ولگردي ). در این خصوص و این که آیا شهود شرایط شهادت را دارند یا نه، و نیز سابقه فسق و اشتهار به فساد و ... قاضی است که تصمیم می گیرد و در هرحال باید توجه داشت حتی در صورتي هم كه شاهد واجد شرايط شهادت نباشد باز هم بدون ياد كردن سوگند اظهاراتش براي اطلاع بيشتر شنیده مي شود ( که می تواند با قرائن و امارات دیگر موجب علم قاضی شود ).


مطالعه بیشتر :

سوالات مشابه

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88605139
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...