مفهوم کلاهبرداری اینترنتی

0 امتیاز
35 بازدید
سوال شده 7 شهریور 1398 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط لواف

سلام و ادب
اگر متهمین یک پرونده کیس های مورد نظر خود اعم از دختر و مرد در سراسر کشور را از طریق فضای مجازی یافته و از دختران بصورت تماس تلفنی با فریب و نیرنگ از آنها تقاضای افتتاح حساب که به شماره همراه داده شده توسط متهم اینترنت بانک و یا موبایل بانک و پیامک را فعال نمایند و سپس از مردان به عناوین متفاوت از طریق شماره کارت های خانم ها بصورت برقراری تماس تلفنی کلاهبرداری نموده و پس از جابه جایی مبالغ کلاهبرداری شده از مردان به حساب خود انتقال نمایند، آیا این روش از کلاهبرداری را میتوان کلاهبرداری اینترنتی یا همان جرایم رایانه ای نماید؟ لطفا راهنمایی بفرمایید!

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 7 شهریور 1398 توسط کارشناس حقوقی 1

سلام

متن سوال شما نامفهوم است. اما بطور کلی جرم کلاهبرداری رایانه ای مفهوم مشخصی دارد و هرگونه تحصیل وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری, چنانچه بطور غیرمجاز و از طریق سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی (و با ارتكاب اعمالی از قبیل وارد كردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف كردن داده‌ها یا مختل كردن سامانه) اتفاق افتاده باشد, مصداق جرم کلاهبرداری رایانه ای است.

ماده قانون جرایم رایانه ای 13 : هركس به طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتكاب اعمالی از قبیل وارد كردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف كردن داده‌ها یا مختل كردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل كند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یك تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (20.000.000) ریال تا یكصد میلیون (100.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.

سوالات مشابه

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

وکیل سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...