تحصیل مال نامشروع از طریق سیستم یارانه ای به چه معناست و مجازات آن چیست؟

0 امتیاز
154 بازدید
سوال شده اردیبهشت 9, 1396 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط ali_es2004

در سال 93، از سه کارت بانکی متفرقه به کارت من از طریق عابر بانک پول واریز شد و بعد از چند دقیقه همه پولها از طریق دستگاه کارتخوان از حسابم خارج شد (پیامکم فعال نبود و کارت هم پیش خودم بود و به نظر کارتم کپی شده . لازم به ذکر است که کارت اونها هم پیش خودشون بوده و یکیشون بعد از 10 روز متوجه شده) اون سه نفر علیه من شکایت کرده اند و من هم همزمان در مورد سواستفاده از کارتم شکایت کردم که پرونده در دادیاری مفتوح است ولی به نتیجه خاصی نرسیده است.

بازپرسی برای اون پرونده ها که لف هم شده بود، منع تعقیب صادر کرد. ولی به علت اعتراض شاکیان قراره که دادگاه برگزار بشه. بنده قبل از دادگاه با قاضی صحبت کوتاهی داشتم ولی ایشان به نظرشون کارت کپی نمی شود. به نظر شما بنده برای اثبات بی گناهی و  تبرئه باید چکار بکنم و چه مدارکی به دادگاه ارائه کنم؟

سوال بعد گرفتن وکیل برای این پرونده لازم است یا خودم می توانم دفاع کنم و اینکه در صورت مجرم شدن مجازات آن چه میزان است؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اردیبهشت 10, 1396 توسط borhan

با سلام و احترام،

نظریه فنی یک نفر از کارشناسان رسمی دادگستری در حوزه رایانه و فناوری اطلاعات را اخذ نموده و به قاضی پرونده ارائه نمایید. همزمان در لایحه دفاعیه خود، درخواست جلب نظر کارشناس را نیز مطرح کنید.

باتوجه به جنبه کیفری و تخصصی موضوع، توصیه می شود از وکلای باتجربه این حوزه استفاده بنمایید.

ماده 13 قانون جرایم رایانه ای بیان می دارد: "هركس به طور غیرمجاز از سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی با ارتكاب اعمالی از قبیل وارد كردن، تغییر، محو، ایجاد یا متوقف كردن داده‌ها یا مختل كردن سامانه، وجه یا مـال یا منفعت یا خدمات یا امتیازات مالی برای خود یا دیگری تحصیل كند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از یك تا پنج سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (۲۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال تا یكصد میلیون (۱۰۰٫۰۰۰٫۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد."

 

سوالات مشابه

کارگاه نحوه پیگیری جرایم رایانه ای اینترنتی  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

کارگاه نحوه پیگیری جرایم رایانه ای اینترنتی   استخدام برنامه نویس اندروید   وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...