آیا مکتوبات تعاملی در فضای مجازی مابین مشتری و شرکتهای مجوزدارد معتبر و قابل دادخواست میباشد ؟

0 امتیاز
135 بازدید
سوال شده تیر 23, 1395 در قراردادهای فناوری اطلاعات توسط profitsaghs

با سلام من 5 ماه پیش با ایمیل و تلگرام برنامه نویس یک شرکت مکاتبه میکردم و پیش نویسی به ایشون ارایه کردم برای شروع برنامه نویسی یک برنامه با مبلغ مشخص . برنامه نویس هزینه اینکار را مشخص کردند و فرمودند این میلغ رو به حساب شرکت مجوز دار ارسال کنم به مرور برنامه نویس در درک مکاتبات پیش نویس اولیه دچار مشکل شده بودند و من به ناچار طی چند نسخه اصلاحیاتی رو نوشته و به ایمیل و تلگرام برنامه نویس ارسال میکردم و برنامه نویس هم اصلاحات رو قبول میکردند و قرار کردند با همون قیمت اولیه انجام بدهند به جز یک مورد که نیاز به دوباره نویسی برنامه بود که مبلغی رو فرمودند که به حساب شخصیشون واریز کنم و نه شرکت .... مدت ها صبوری کردم و برنامه نویس شرکت در انجام کار سستی نشون می دادند و تا اینکه رسید به 5 ماه و هنوز 10 درصد از کار رو بیشتر انجام نداده بودند و در انتها یک بار گفتند اصلا انجام نمی دهم و دفعه بعد گفتند همان نسخه پیشنویس اولیه رو انجام می دهم و اصلاحیه ها رو قبول ندارم . سوال من از شما مشاور حقوقی عزیز اینه که آیا این برنامه نویس شرکت با این که در مکاتبات ایمیلی و تلگرامی خود به وضوح انجام کار را قبول کردند آیا الان میتونند از انجام کار سر باز بزنند و بگن انجام نمی دهم ؟ آیا مکاتبات ایمیل و تلگرام مابین من و برنامه نویس وجاهت قانونی دارد ؟ ممنون

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده تیر 24, 1395 توسط borhan

با سلام و آرزوی موفقیت
بر اساس قانون، اسناد و ادله اثبات دعوي ممكن است داده هایی باشد که در بستر فضای مجازی رد و بدل شده اند و در هيچ محكمه يا اداره دولتي نمي توان بر اساس قواعد ادله موجود، ارزش اثباتي آن ها را صرفاً به دليل شكل و قالب آن رد كرد. به طور كلي، ارزش اثباتي داده های مذکور با توجه به عوامل مطمئنه از جمله تناسب روشهاي ايمني به كار گرفته شده با موضوع و منظور مبادله داده پيام تعيين مي شود.
این بدین معناست که
هر گاه طرفین توافق به تنظیم قرارداد به صورت کتبی بنمایند، یا وجود يك نوشته از نظر قانون لازم باشد، مکاتبات رد و بدل شده (داده پيام) در حكم نوشته است و قابلیت استناد در محاکم را دارد. البته موارد زير از این قاعده مستثنی هستند:
الف – اسناد مالكيت اموال غير منقول
 ب – فروش مواد دارويي به مصرف كنندگان نهايي.
 ج- اعلام، اخطار، هشدار و يا عبارات مشابهي كه دستور خاصي براي استفاده كالا صادر مي‌كند و يا از بكارگيري روشهاي خاصي به صورت فعل يا ترك فعل منع مي كند.

تنها نکته ای که باقی می ماند ضمانت اجرای نقض تعهد برنامه نویس است؛
باتوجه به توضیحات داده شده به نظر می رسد در بدو امر متاسفانه نسبت به نکات حقوقی غفلت شده است. و پیش بینی های لازم درخصوص نقض تعهد انجام نشده ولی در هرحال می توانید درخصوص تاخیر در انجام تعهد و الزام به انجام تعهد و جبران خسارات وارده ... اقدام به طرح دعوای حقوقی نمایید.
به طور کلی درخصوص قراردادها لازم است بدانید اگر در قرارداد ضمانت اجرای نقض را پیش بینی نموده باشید مطابق همان عمل خواهد شد، در غیر این صورت پروسه زیر طی خواهد شد؛ به این ترتیب که اول) الزام فرد به انجام تعهد، دوم) درصورت عدم امکان الزام، انجام تعهد به هزینه متعهد و توسط شخص ثالث، سوم) نهایتا دادن حق فسخ پیش روی شما خواهد بود و به همین موازات بحث جبران خسارت نیز قابل پیگیری خواهد بود.
موفق باشید.

سوالات مشابه

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی Borhan2

سلام! اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه جرایم فضای مجازی, استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی, مالکیت فکری و کپی رایت, قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری و غیره را در این سایت مطرح نمایید.

سایت موسسه: www.cyberlaw.ir

تلفن موسسه : 88610340

فکس موسسه : 88628135

ایمیل : info @ ictlaw.ir

رزرو وقت مشاوره حضوری: 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

مشاوره با کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات  

اینستاگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

تلگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...