چت کردن با خانم متاهل در سایت های چت مربوط به وزارت فرهنگ و ارشاد

0 امتیاز
592 بازدید
سوال شده تیر 14, 1396 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط اشکان28
سلام من با یه خانمی تو سایت های وزارت فرهنگ مربوط به چت کردن آشنا شدم البته قبلا یعنی حدود پنج ماه پیش تو یه سایت دیگه ایشون رو میشناختم که بعد تو سایت دیگری مجددا پیداشون کردم البته ایشون متاهل هستن... که کمی حال و احوال کردیم بهشون آشنایی دادم تا اینکه منو شناختن حرفهای ما حرفهای معمولی یعنی هیچ گونه حرف جنسی مستهجن زشت  و نامربوطی نزدیم و از مشکلات خودش با همسرش که در حال طلاق هستن حرف میزدیم و اینکه این خانم دو یا سه جا اشاره کردن که من دوست دارم من عشق میخوام میخوام که کنارم باشی از این دسته حرفها ولی حرف مستهجنی نزدیم و البته منم حرفو عوض میکردم و من یه جا گفتم من هستم تنهات نمیذارم و بقیه حرفا از این بود که پروندشون با همسرشون به چه روال هست و منم بهشون میگفتم که توکلتون به خدا باشه همه چی درست میشه سوالم اینه این عمل من رابطه ی نامشروعه؟؟؟؟؟ خطا یا جرمی مرتکب شدم؟؟؟؟ چون این چت کردن تو سایت هست من پرسیدم که همسرت بهت شک داره یا اینکه این پیام ها رو میتونه پیدا کنه یا پرینت بگیره خودشون گفتن که من از یه شرکتی پرسیدم گفتن نه نمیشه خواهشا منو راهنمایی کنید ممنونم

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده تیر 20, 1396 توسط borhan

باسلام

مطابق قانون مجازات اسلامی، درخصوص مجازات رابطه نامشروع یا عمل منافی عفت بین زن و مردی که بین آنان علقه زوجیت نباشد شلاق تا حداکثر نود و نه ضربه پیش بینی شده است.

از سیاق ماده 637 قانون چنین برمی‌آید که مجرد یا متاهل بودن مرتکب، تاثیری در مقدار مجازات ندارد. رضایت افراد هم در حین ارتکاب عمل، تاثیری در تحقق جرم یا اجرای مجازات مرتکب ندارد چرا‌که جرم جنبه عمومی دارد و به حیثیت و شرافت انسانی مربوط می شود. البته احتمال دارد متاهل بودن یکی از طرفین در حکم صادره تأثیرگذار باشد.

نتیجتا این که مکالمه و مکاتبه شما را می توان از مصادیق این مورد دانست اما درهرحال صدور حکم براساس اوضاع و احوال، عرف، محتوای مبادله شده و... خواهد بود و قاضي براساس نوع محتوا، عمل، هدف طرفین از ارتباط ( قصد ازدواج یا ... ) و بویژه وضعيت زن و مرد (متاهل بودن طرفین یا ... ) و استدلالات متقن شما یا وکیل تان حکم به احراز یا عدم احراز رابطه  نامشروع خواهد داد.

 


 نکته: طبق ماده 637 قانون مجازات اسلامی « هرگاه زن و مردی که بین آن ها علقه زوجیت نباشد، مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر می شود.»

بین حقوق دانان درخصوص شمول این ماده و منظور از "رابطه نامشروع" اختلاف نظر است و بسیاری معتقدند؛ ذکر "تقبيل" و "مضاجعه" در ماده 637 تمثيلي است و نه حصري بنابراین شامل مواردی مانند رفتن به کافی شاپ و قدم زدن در پارک، مكاتبه به قصد لذت، رفتن به سفر و ... نیز مي گردد. اما عده ای هم شرط رابطه نامشروع را وجود رابطه فیزیکی بین دو طرف می دانند و معتقندند ارتباط از طریق تلفن یا اینترنت را نمی توان تحت عنوان رابطه نامشروع تلقی و مشمول حکم این ماده دانست.

در این خصوص نظریات مشورتی از اداره حقوقی قوه قضاییه صادر شده که مبین این اختلاف است (توجه داشته باشید نظریات مزبور جنبه مشورتی داشته و به هیچ وجه الزام آور نمی باشند).

 

  • نظريه ۲۴۵۲/۷ – ۱/۶/۱۳۷۸ – ا.ح.ق: «صرف نوشتن نامه عاشقانه از مصاديق رابطه نامشروع محسوب نمي‌شود».
  • نظريه ۳۸۸۰/۷ – ۱۹/۴/۱۳۸۱ – ا.ح.ق: «رابطه نامشروع، موضوع ماده ۶۳۷ق.م.ا. در قانون تعريف نشده مع‌هذا، همانطور که از عنوان آن بر مي‌آيد عملي دو جانبه يعني توافق دو نفر (زن و مرد) اجنبي بر نوعي از روابط جنسي ناقص غير از زِنا و امثال آن است بنابراين صرف مکالمه تلفني، قدم زدن در پارک يا خيابان، مکاتبه و ... رابطه نامشروع به معني ياد‌شده به شمار نمي‌آيد».
  • نظريه ۳۰۲۲/۷ – ۱/۵/۱۳۸۳ – ا.ح.ق: «با توجه به ماده ۶۳۷ق.م.ا. که رابطه نامشروع و يا عمل منافي عفت را از قبيل تقبيل يا مضاجعه مثال زده، صرف تنها بودن زن و مردي در يک جا نمي‌تواند از مصاديق آن به شمار آيد».
  • نظريه ۵۸۸۱/۷ – ۱۵/۹/۱۳۷۸ – ا.ح.ق: «بيان تقبيل و مضاجعه در ماده ۶۳۷ق.م.ا. تمثيلي است و حصري نيست و شامل موارد مشابه که عمل منافي عفت به آن صدق نمايد نيز مي‌گردد».
  • نظريه ۲۴۵۲/۷ – ۱/۶/۱۳۷۸ – ا.ح.ق: «عبارت «از قبيل تقبيل يا مضاجعه» مذکور در ماده ۶۳۷ق.م.ا. منحصراً منصرف به عمل منافي عفت غير از زِنا مي‌باشد».

سوالات مشابه

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی Borhan2

سلام! اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه جرایم فضای مجازی, استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی, مالکیت فکری و کپی رایت, قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری و غیره را در این سایت مطرح نمایید.

سایت موسسه: www.cyberlaw.ir

تلفن موسسه : 88610340

فکس موسسه : 88628135

ایمیل : info @ ictlaw.ir

رزرو وقت مشاوره حضوری: 09120136257

مشاوره حقوقی

دانلود نمونه شکایت کیفری جرایم رایانه ای و اینترنتی

دانلود نمونه لایحه دفاعیه جرایم رایانه ای و اینترنتی

دانلود نمونه دادخواست حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

مشاوره با کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات  

اینستاگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

تلگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...