چطور میتونم از عدم سرقت ایده و اپلیکیشن موبایلم اطمینان حاصل کنم ؟

+5 امتیاز
323 بازدید
سوال شده خرداد 28, 1394 در استارتاپ - کسب و کار نوپا توسط علی

با سلام ، ممنون از ایده ی بسیار زیبای سایتِ شما ...

بنده ایده یک اپ اندروید را برای اجرا و کدنویسی به کارفرما تحویل دادم ، چطور میتونم ثبت اینترنتی کنم این اپلیکیشن رو و حقوقش رو برای خودم محفوظ بدارم.

با تشکر

1 پاسخ

+1 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 28, 1394 توسط borhan

باسلام و تشکر.

درخصوص حقوق مادی و معنوی اثرتون (که باتوجه به توضیح هاتون فراتر از یک ایده صرف است) باید به نکات زیر توجه داشته باشید؛

  •  مالکیت این حقوق:

به طور کلی حقوق مادی و معنوی نرم‌افزار به پدیدآورنده تعلق دارد.

  • مفهوم و قابلیت نقل و انتقال این حقوق:

منظور از حقوق معنوی حق انتساب‌نرم‌افزار به پدیدآورنده آن است که محدود به زمان و مکان نیست و غیرقابل انتقال است‌.

و حقوق مادی اعم است از حق استفاده ‌شخصی‌، حق نشر، حق عرضه‌، حق اجرا، حق تکثیر و هر گونه بهره‌برداری اقتصادی است و قابل نقل و انتقال‌می‌باشد (استفاده از تمام یا قسمتی از این حقوق ‌برای مدت 30 سال یا کمتر، با قید شرط یا بدون شرط به اشخاص دیگر قابل نقل و انتقال می‌باشد.اشخاصی که به ترتیب فوق اجازه نشر یا عرضه یا اجرای نرم‌افزاری را که دیگری پدیدآورده است به دست آورده‌اندمکلفند نام پدیدآورنده را نیز در نسخ عرضه شده ذکر نمایند مگر اینکه با پدیدآورنده به گونه‌ای دیگر توافق شده‌باشد).

  • فرضی که "اثر" در نتیجه سفارش پدید آمده:

می دانیم نرم‌افزار ممکن است به سفارش شخص حقیقی یا حقوقی پدید آمده باشد. در این صورت حقوق مادی‌ آن به مدت 30 سال متعلق به سفارش‌دهنده است‌، مگر اینکه برای مدت کمتر یا ترتیب محدودتری توافق شده باشد ولی حقوق معنوی نرم‌افزارهامتعلق به پدیدآورنده است.

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

لذا درخصوص حقوق مادی، قرارداد و توافقی که بین شما صورت گرفته، و این که پدید آوردن اثر ناشی از استخدام (کارفرما) بوده یا نه بسیار مهم و تعیین کننده است.

اما درخصوص حقوق معنوی، همان طور که گفته شده این حقوق متعلق به پدیدآورنده بوده و حتی اگر پدید آوردن اثر ناشی از استخدام (کارفرما) باشد بازهم این نام پدیدآورنده است که باید توسط متقاضی ثبت به مراجع مربوطه جهت صدور گواهی ثبت، اعلام شود.

ثبت نرم‌افزارهاي موضوع قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم افزارهای رایانه ای، پس از صدور تأييديه فني توسط شوراي عالي انفورماتيك حسب مورد توسط وزارت‌فرهنگ و ارشاد اسلامي و يا مرجع ثبت شركتها انجام مي‌پذيرد.

با آرزوی موفقیت پیشنهاد می شود درخصوص اقداماتی که برای شما بار حقوقی به دنبال دارد دقت لازم را داشته باشید. چراکه عبارات، الفاظ و نکاتی که در توافق ها و قراردادها بکار می روند بسیار تاثیر گذار بوده و با پیشگیری هایی ساده می توان از لطمات سنگین که اکثرا به طور ناخواسته و از روی عدم آگاهی نسبت به مسائل حقوقی ممکن است حادث شود جلوگیری کرد.

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...