شکایت از دعانویسی در تلگرام

0 امتیاز
35 بازدید
سوال شده 21 آبان 1397 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط atefehsoleymani

سلام

توی تلگرام به شخصی برای انجام دعا و سرکتاب پول دادم. شکایت کنم نتیجه ای داره؟ هیچ شماره ای ازش ندارم و طرف دلیت اکانت کرده. میشه کاری کرد؟ و حدودا چقد زمان میبره

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 24 آبان 1397 توسط کارشناس حقوقی 1

با سلام،

می توانید علیه مالک حساب بانکی مقصد (فردی که پول به حساب وی واریز شده است) نیز طرح دعوا نمایید. ارتکاب اعمالی از قبیل دعانویسی، فالگیری و رمالی در فضای مجازی را می توان تحت عنوان مجرمانه کلاهبرداری تحت پیگرد قرار داد. بهرحال این مسئله تاحدی مورد اختلاف حقوق دانان نیز قرار دارد.

به نتیجه رسیدن دعاوی حقوقی تابع مسائل مختلفی است و نمی توان در این خصوص اظهار نظر دقیقی کرد.


***نکاتی پیرامون ارتکاب دعانویسی، فالگیری و رمالی در فضای حقیقی؛

در فضای حقیقی (غیرمجازی) بند 18 ماده 3 آیین‌نامه امور خلافی مصوب سال 1324 مقرر می داشت: «کسانی که رمالی، جفر، تعبیر خواب، کف‌بینی، افسونگری، جاوگری، جن‌گیری، فالگیری، پیش‌گویی، چله‌نشینی، بخت‌گشایی و امثال آنها را وسیله معرکه یا دوره‌گردی قرار دهند یا با باز کردن دکان یا خانه اعمال مزبور را پیشه و وسیله کسب و استفاده خود قرار دهند به حبس از 7 روز تا 10 روز حبس و از 100 تا 200 ریال غرامت محکوم می‌شوند»

با عنایت به متروک ماندن اجراي آئين‌نامه امور خلافي و عدم تصریح قانون مجازات اسلامی سابق (1375)  به این امر جامعه حقوقی انتظار تصویب لایحه جدید قانون مجازات اسلامی را می کشید که در آن به سحر و جادو هم اشاره شده بود: «مسلمانی که با سحر و جادو سر وکار داشته و آن را در جامعه به عنوان حرفه یا فرقه ای ترویج نماید محکوم به قتل است». با توجه به  حذف این ماده در متن نهایی قانون جدید مجازات اسلامی (مصوب 1392) هم چنان صراحت قانونی در این خصوص وجود ندارد.

با این وجود کماکان می توان به قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء و اختلاس و كلاهبرداري استناد و با اثبات عناصر مرتکب را محکوم نمود.

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

مالکیت فکری کپی رایت حقوق نرم افزارها   وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...