شکایت از دعانویسی و فالگیری اینترنتی

0 امتیاز
2,380 بازدید
سوال شده آذر 21, 1395 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط sanaz

لطفا بفرمایید دعانویسی و فالگیری اینترنتی هم جرم است؟ عده ای از صفحات دعانویسی با گرفتن مبالغ بالا از مردم اقدام به اینکار میکنند که در تکثر مواقع چیزی هم برای کسی نفرستاده و بلاک میکنند، مبالف از صد هزارتومان تا چند میلیون است، راهی برای شکایت از اینگونه افراد در این مرکز وجود دارد؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آذر 21, 1395 توسط borhan

باسلام، هرچند ارتکاب دعانویسی، فالگیری و رمالی در فضای حقیقی (غیرمجازی) با چالش های حقوقی همراه است –که ذیلا بدان ها اشاره خواهد شد- اما ارتکاب این اعمال به صورت اینترنتی طبق قانون جرایم رایانه ای قابل پیگیری خواهد بود. مطابق این قانون؛
هركس به طور غيرمجاز از سامانه‌هاي رايانه‌اي يا مخابراتي با ارتكاب اعمالي از قبيل وارد كردن، تغيير، محو، ايجاد يا متوقف كردن داده‌ها يا مختل كردن سامانه، وجه يا مـال يا منفعت يا خدمات يا امتيازات مالي براي خود يا ديگري تحصيل كند علاوه بر رد مال به صاحب آن به حبس از يك تا پنج سال يا جزاي نقدي از بيست ميليون (20.000.000) ريال تا يكصد ميليون (100.000.000) ريال يا هر دو مجازات محكوم خواهد شد.
درخصوص قسمت انتهایی سوالتان لازم به ذکر است؛ موسسه ما خدمات حقوقی (وکالت، تنظیم شکواییه/دادخواست/لایحه، مشاوره حقوقی ،...) در این زمینه را انجام می دهد. برای طرح دعوا می‌توانید با تنظیم شکوائیه ای مستدل و مستند و پیوست ادله به دادسرای جرایم رایانه ای مراجعه فرمایید. موفق باشید.


***نکاتی پیرامون ارتکاب دعانویسی، فالگیری و رمالی در فضای حقیقی؛
در فضای حقیقی (غیرمجازی) بند 18 ماده 3 آیین‌نامه امور خلافی مصوب سال 1324 مقرر می داشت: «کسانی که رمالی، جفر، تعبیر خواب، کف‌بینی، افسونگری، جاوگری، جن‌گیری، فالگیری، پیش‌گویی، چله‌نشینی، بخت‌گشایی و امثال آنها را وسیله معرکه یا دوره‌گردی قرار دهند یا با باز کردن دکان یا خانه اعمال مزبور را پیشه و وسیله کسب و استفاده خود قرار دهند به حبس از 7 روز تا 10 روز حبس و از 100 تا 200 ریال غرامت محکوم می‌شوند»
با عنایت به متروک ماندن اجراي آئين‌نامه امور خلافي و عدم تصریح قانون مجازات اسلامی سابق(1375)  به این امر جامعه حقوقی انتظار تصویب لایحه جدید قانون مجازات اسلامی را می کشید که در آن به سحر و جادو هم اشاره شده بود: «مسلمانی که با سحر و جادو سر وکار داشته و آن را در جامعه به عنوان حرفه یا فرقه ای ترویج نماید محکوم به قتل است». با توجه به  حذف این ماده در متن نهایی قانون جدید مجازات اسلامی (مصوب 1392) هم چنان صراحت قانونی در این خصوص وجود ندارد.
با این وجود کماکان می توان به قانون تشديد مجازات مرتكبين ارتشاء و اختلاس و كلاهبرداري استناد و با اثبات عناصر مرتکب را محکوم نمود.
 

سوالات مشابه

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

وکیل سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...