آیا شهرستانیها میتوانند شکایت و مستنداتشان را به دادسرای جرایم رایانه ای پست کنند؟

0 امتیاز
56 بازدید
سوال شده بهمن 26, 1396 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط ادوارد
سلام
ببخشید اهالی شهرهای کوچک که  شهرشان دارای پلیس فتا نیست و دادسراهایشان نمیتوانند که به این نوع جرایم رسیدگی بکنند و در صورتیکه تشکیل پرونده بدهیم ، بلافاصله پرونده را بی نتیجه مختومه میکنند و نمیخواهند که پرونده را به دادسرای جرایم رایانه ای 31 تهران ارسال بکنند ، آیا امکان دارد که خودمان شکایتی بنویسیم و به همراه مستندات آنرا به دادسرای جرایم رایانه ای31 تهران ارسال بکنیم و به صورت غیر حضوری رسیدگی بکنند یا نه؟
ممنونم از راهنماییهاتون

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 26, 1396 توسط borhan

باسلام

پاسخ به این سوال نیاز به توضیحات بسیار مفصلی دارد که در حقوق تحت عنوان "صلاحیت" به آن پرداخته می شود و به دو بخش صلاحیت محاکم در دعاوی حقوقی و صلاحیت محاکم در دعاوی کیفری تقسیم می گردد. و مقوله های مختلفی از جمله (صلاحیت ذاتی و محلی) و ضوابط و استثنائات مطرح می شود. بنابراین مقوله صلاحیت امری است که در هر پرونده جداگانه تعیین می شود. اما چون طرح دعوای کیفری مدنظر شماست صرف نظر استثنائات قاعده کلی صلاحیت در محل وقوع جرم و در وهله بعد، در محل کشف جرم، ... می باشد.

پس از تعیین محل صالح، تحقیقات/رسیدگی در آنجا آغاز می‌گردد. بنابراین نمی‌توان اقدام به طرح دعوا در غیر از محل صالح نمود. اما در بسیاری از پرونده های مرتبط با فضای مجازی، حسب پرونده و جزئیات آن چند محل می‌تواند صالح به رسیدگی باشد و درصورت دفاع متقن می توان دادسرا (مثلا دادسرای ناحیه 31 تهران که در فرض سوال آمده است) را مجاب به رسیدگی نمود.

ارسال غیرحضوری مستندات پیش بینی نشده است و باید شاکی شخصاً یا توسط وکیلش اقدام به ثبت شکوائیه بنماید.

موفق باشید

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...