کلاهبرداری بوسیله دستگاه خودپرداز

0 امتیاز
42 بازدید
سوال شده خرداد 19, 1397 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط آلاله دشتبان

توسط فردی با دادن اطلاعاتی در مورد سابقه درست کاری من و طلبی از صدا و سیما راهنمایی شدم به خودپرداز و توسط زدن شماره ای پول از حساب من به حساب ایشان واریز شد. در صورتیکه قرار بود پول به حساب من واریز شود. ضمن اینکه اسم خود من در صفحه بود برای دریافت پول . من را وارد بخشی از پرداخت وجه کارت به کارت کردن و عددی را تایپ کردم و اسم خودم به عنوان گیرنده آمد پس از تایید مبلغ ۸۵۰ هزار تومان واریز شد به حساب آن آقا . شماره حساب و نام آن آقا در صورتحساب موجود است. چطور میتوانم پیگیری کنم.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده خرداد 20, 1397 توسط کارشناس حقوقی 1

با سلام،

موردی که فرموده اید (نمایش نام شما، ولی واریز وجه به حساب دیگری) از حیث فنی بعید است، بهرحال در صورت اثبات این مسئله، بانک نیز درخصوص زیان وارده به شما مسئول خواهد بود.

در حالت کلی، امکان اثبات کلاهبرداری (عدم رضایت شخص شما) دشوار خواهد بود و امکان به نتیجه رسیدن پرونده کیفری کمتر است, ضمن اینکه شما می توانید از طریق حقوقی به استناد مواد 303 و 256 قانون مدنی اقدام به طرح دعوا با عنوان "استرداد وجه" نیز نمایید.


  • ماده 303 قانون مدنی؛ كسي كه مالي را من غير حق دريافت كرده است ضامن عين و منافع آنست اعم از اينكه به عدم استحقاق خود عالم باشد يا جاهل . 
     
  • ماده 265 قانون مدنی؛ هركس مالي به ديگري بدهد ظاهر در عدم تبرع است بنابراين اگر كسي چيزي به ديگري بدهد بدون اينكه مقروض آن چيز باشد مي تواند استرداد كند. 

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...