تهدید و حذف داده های رایانه ای

0 امتیاز
69 بازدید
سوال شده فروردین 11, 1397 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط Poriya9341

با عرض سلام و خسته نباشید
حدود یک سال پیش من از فردی یک اکانت کلش خریداری نمودم از بخت بد ما، اکانت مورد نظر سرقتی بود و فرد سارق با فریب دادن صاحب اصلی اکانت تمام تقصیرها را به گردن من انداخت و صاحب اکانت سعی در بازپس گیری اکانت نمود و من به گمان آنکه دزد اکانت در حال بازپسگیری اکانت است با صاحب اصلی اکانت جر و بحث و دعوا کردم چند کلمه تهدید و توهین آمیز نیز به ایشان گفتم و در نهایت از طریق حساب جیمیل، اطلاعات گوشی فرد مقابل را بدون اینکه بدانم صاحب اکانت است و نه سارق، حذف کردم (حذف کردم هک نکردم)  تا اینکه فرد مورد نظر من را تهدید به شکایت کرد و ابلاغیه آن از تهران به اصفهان محل سکونت من آمد و در آن جرایم من به این صورت قید شده بود
تهدید و حذف داده های رایانه ای
خلاصه بعد از این ماجرا وکیل گرفتم و وکیل شماره شاکی را پیدا کرد و من با پرداخت مبلغی سعی در پس گرفتن شکایت از سوی ایشان کردم که موفق شدم و ایشان رضایت داد حالا سوال من این است با توجه به این موضوع آیا تهدید و حذف داده های رایانه ای در صورتی که با گذشت شاکی همراه باشد، مجازاتی برای من در پی دارد؟ اگر دارد چه مجازاتی و راه حل آن چیست؟ چگونه میتوانم از وضعیت پرونده خود که تهران است مطلع شوم با توجه به اینکه من در اصفهان هستم و پرونده در تهران!

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 14, 1397 توسط کارشناس حقوقی 1

ضمن عرض سلام و احترام،

به استناد ماده 103 قانون مجازات اسلامی، چنانچه قابل گذشت بودن جرمی در قانون تصریح نشده باشد، غیرقابل گذشت محسوب می‌شود مگر اینكه از حق‌الناس بوده و شرعاً قابل گذشت باشد. جرائمی نظیر تهدید، موضوع مواد 668 و 669 قانون مجازات اسلامی جنبه خصوصی داشته و با گذشت شاکی موقوفی تعقیب صادر خواهد شد. جرائمی نظیر اخلال و تخریب داده ها دارای جنبه عمومی است.

بهرحال چنانچه شما در مرحله تحقیقات اولیه و دادسرا موفق به اخذ رضایت از شاکی شده باشید معمولا به جنبه عمومی جرم ورود نخواهد شد.

برای پیگیری وضعیت پرونده های قضائی علاوه بر مراجعه حضوری به محاکم، می توانید از طریق سامانه عدل ایران اقدام نمایید و یا از وکلای بومی مقیم آن شهر بهره بگیرید.

پیروز باشید 


ماده 103 قانون مجازات اسلامی؛ چنانچه قابل گذشت بودن جرمی در قانون تصریح نشده باشد، غیرقابل گذشت محسوب می‌شود مگر اینكه از حق‌الناس بوده و شرعاً قابل گذشت باشد.

ماده 104 قانون مجازات اسلامی؛ علاوه بر جرائم تعزیری مندرج در كتاب دیات و فصل حد قذف این قانون و جرائمی كه به موجب قوانین خاص قابل‌ گذشت می‌باشند، جرائم مندرج در قسمت أخیر ماده (596) و مواد (608)، (622)، (632)، (633)، (642)، (648)، (668)، (669)، (676)، (677)، (679)، (682)، (684)، (685)، (690)، (692)، (694)، (697)، (698)، (699) و (700) از كتاب پنجم «تعزیرات» نیز قابل گذشت محسوب می‌شوند.

سوالات مشابه

software copyright  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

  software copyright   موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...