منع کار زوجه توسط زوج

0 امتیاز
39 بازدید
سوال شده 6 اسفند 1396 در سوالات متفرقه توسط S1991
ویرایش شده 6 اسفند 1396 توسط S1991

باسلام
اگر زوجه یک سال قبل از ازدواج شاغل در بیمارستان دولتی بوده ولی متاسفانه در سند ازدواج شرط حفظ کار قید نگردیده و عاقد درج کرده خانه دار
ایا همسرش میتواند بعد از سه سال مانع از اشتغال به کار همسر خویش شود
وضعیت کاری زوج ازاد و دارای درامد مشخص نیست

درصورت عدم تمکین ایا بازهم زوج میتواند مانع از اشتغال به کار زوجه شود؟؟
درصورت عدم تمکین ایا زوجه میتواند در شهر دیگری مشغول به کارشود؟؟

با تشکر

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 7 اسفند 1396 توسط borhan

باسلام

طبق ماده 1117ق.م « شوهر می‌تواند زن خود را از حرفه یا صنعتی كه منافی مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع كند. ». ماده 18 قانون حمایت خانواده مصوب 1353 نیز مقرر می دارد:« شوهر می‌تواند با تأیید دادگاه زن خود را از اشتغال به هر شغلی كه منافی مصالح خانوادگی یا حیثیت خود با زن باشد منع كند. زن نیز می‌تواند از دادگاه چنین تقاضایی را کند، دادگاه در صورتی كه اختلالی در امر معیشت خانواده ایجاد نشود مرد را از اشتغال به شغل مذكور منع می‌كند»..
ضمانت اجرای تخلف از چنین حکمی، جواز طلاق برای شوهر یا زن است(بند 7 از ماده  8 قانون مزبور) در واقع تخلف یکی از طرفین از موجبات درخواست طلاق برای طرف مقابل و صدور گواهی عدم امکان سازش است.

بنابراین طبق قانون شوهر می‌تواند زن خود را از شغلی که مخالف مصالح خانوادگی یا حیثیات خود یا زن باشد منع کند. البته طبق فرایندی که پیش بینی شده، به این معنا که شوهر باید به دادگاه مراجعه و تقاضای منع اشتغال زوجه به دلیل مخالفت شغل زن با مصالح خانوادگی یا حیثیات خود را کند و این موضوع را در دادگاه به اثبات برساند. و دادگاه در این خصوص تصمیم خواهدگرفت؛ عمدتاً اشتغال در نهادها و سازمان‌های دولتی که در سوال بدان اشاره فرمودید جزو موارد منافی با مصالح خانوادگی یا حیثیات زن و یا شوهر تلقی نمی‌شود.

در موضوعات مقدس خانوادگی توصیه می‌شود طرفین با تساهل و تسامح موضوعات را مابین خود حل و فصل نمایند و با گذشت و مدارا فیصله دهند، در صورت عدم توفیق از ریش سفیدان و افراد مورد وثوق طرفین کمک طلبند.

پیروز و سربلند باشید

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

مالکیت فکری کپی رایت حقوق نرم افزارها   وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...