رفع توقیف

0 امتیاز
560 بازدید
سوال شده بهمن 24, 1396 در سوالات متفرقه توسط majides
سلام من یک خانه 50 متری در خیابان نظام اباد دارم و یه خودرو رانا
این خودرو را برای این گرفتم که برم اسنپ و باهاش خرج زندگیم رو بگذرونم ولی چون باید برم گواهینامه ام را تمدید نکردم  نتوانستم بروم  حالا می خواهم ببینم که همسرمن در خواست مهریه داده و لی به علتی پرونده را فعلا متوقف کرده و حکم احضاریه برای من نیامده می خواهم ببینم اولا می توانم ماشین را بفروشم  دوما می توانم کاری کنم ماشین جرو مستثنیات دین شود و توقیف نشود یا از توقیف در اید

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده بهمن 26, 1396 توسط borhan

باعرض سلام و آرزوی موفقیت

بله می‌توانید اقدام به انتقال خودرو بنمایید. و طبق قانون اگر معامله صوری و برای فرار از دین نباشد معامله شما صحیح خواهد بود. برای انتقال مالکیت خودرو باید به طریق رسمی اقدام نمایید. البته طبق نظر مجلس الزامی به مراجعه به دفاتر اسنادرسمی وجود ندارد چراکه برگ سبز خودرو صادره از سوی پلیس نیز سند قانونی است و سند رسمی محسوب می شود.

ضمنا درخصوص مسنثنیات دین لازم به ذکر است در مورد خودرو شخصی ، با توجه به صدر ماده 24 قانون نحوه اجرای محکومیت‌های مالی، که جنبه حصری دارد و نیز باتوجه به این که قانون گذار در مقام بیان بوده و علیرغم تصریح چنین مطلبی در قانون سابق، سکوت اختیار کرده به نظر می رسد، خودرو شخصی از مستثنیات دین خارج شده باشد. 

بعضا بر این باورند که این مورد را همچنان میتوان آن را ذیل بند «ب» و «ه» تفسیر کرد-مثل ضروری بودن خودرو برای کار جهت امرار معاش- درهرحال این امر بسته به دفاعیات و ادله فرد و نظر قاضی صادر کننده در این خصوص خواهد داشت. هرچند در حالت کلی اکثرا مطابق آنچه فوقا مطرح شد (خارج شدن خودرو شخصی از مستثنیات دین) عمل می گردد.

 

ماده۲۴ قانون جدید نحوه اجرای محکومیت‌های مالی مصوب ۱۳۹۴ بدین شرح است:

مستثنیات دین صرفاً شامل موارد زیر است:

الف- منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکومٌ‌علیه در حالت اعسار او باشد.

ب- اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکومٌ‌علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.

ج- آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم‌ٌعلیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می‌شود.

د- کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شأن آنها

ه- وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه‌وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.

و- تلفن مورد نیاز مدیون

ز- مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره‌بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد.

 

تبصره۱- چنانچه منزل مسکونی محکومٌ‌علیه بیش از نیاز و شأن عرفی او در حالت اعسارش بوده و مال دیگری از وی در دسترس نباشد و مشارٌالیه حاضر به فروش منزل مسکونی خود تحت نظارت مرجع اجراءکننده رأی نباشد به تقاضای محکومٌ‌له به‌وسیله مرجع اجراءکننده حکم با رعایت تشریفات قانونی به فروش رفته و مازاد بر قیمت منزل مناسب عرفی، صرف تأدیه دیون محکوم‌ٌعلیه خواهد شد مگر اینکه استیفای محکوم‌ٌبه به طریق سهل‌تری مانند استیفاء از محل منافع بخش مازاد منزل مسکونی محکوم‌ٌعلیه یا انتقال سهم مشاعی از آن به شخص ثالث یا طلبکار امکان‌پذیر باشد که در این‌صورت محکومٌ‌به از طرق مذکور استیفاء خواهد شد.

تبصره۲- چنانچه به حکم قانون مستثنیات دین تبدیل به عوض دیگری شده باشد، مانند اینکه مسکن به دلیل قرار گرفتن در طرح‌های عمرانی تبدیل به وجه گردد، یا در اثر از بین رفتن، عوضی دریافت شده باشد، وصول محکومٌ‌به از آن امکان‌پذیر است، مگر اینکه محرز شود مدیون قصد تهیه موضوع نخستین را دارد.

 

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...