مصاحبه درباره حقوق جرایم سایبری

0 امتیاز
59 بازدید
سوال شده 18 دی 1396 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط Mah722

بسمه تعالی سلام وقت بخیر بنده برای مصاحبه کار دانشگاهی چند سوال درباره جرایم سایبری دارم: 1-وضعیت جرایم سایبری از جنبه حقوقی را در جهان چطور ارزیابی می کنید؟ -2-وضعیت جرایم سایبری از جنبه حقوقی را در ایران چطور ارزیابی می کنید؟ 3-چه خلا ها و چالشهای حقوقی در زمینه جرایم سایبری وجود دارد؟ 4- کیس های حقوقی در حوزه جرایم سایبری که با آنها مواجه می شوید اکثرا مربوط به کدام جرایم است؟ 5-هر نکته ای که لازم می دانید در زمینه جرایم سایبری از جنبه حقوقی بفرمایید. تشکر فراوان خدا خیرتان دهد

2 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 20 دی 1396 توسط borhan

با سلام و احترام،

هر یک از سوالات فوق می‌تواند موضوع یک مقاله جامع باشد، متاسفانه پاسخگویی به آنها از طریق مشاوره اینترنتی میسر نیست.

پیروز و سربلند باشید

دارای دیدگاه 20 دی 1396 توسط Mah722
سلام و درود
توفع پاسخهای طولانی نیست. ممنون می شوم هرسوال در حد دوسه جمله مرقوم بفرمایید.

تشکر فراوان
0 امتیاز
پاسخ داده شده 22 دی 1396 توسط borhan

 

وضعیت جرایم سایبری از جنبه حقوقی را در جهان چطور ارزیابی می کنید؟

با گسترش روزافزون فضای سایبر و جوانب مختلف آن و وابستگی بیشتر زندگی انسان به این فضا، چالش‌های حقوقی متعددی نیز ظهور می‌یابد. اما با توجه به نوظهور بودن این چالش‌ها معمولا رویه خاصی در برخورد با این جرایم وجود ندارد و بالاخص در حوزه‌های بین‌المللی باید شاهد همکاری بیشتر کشورها با یکدیگر باشیم که متاسفانه تابحال این هماهنگی و همکاری جلوه پرفروغی نداشته است.

از سوی دیگر، تنوع و پیچیدگی این نوع از جرایم نیز موجب بروز یکسری موانع در پیگردی قانونی این جرایم گردیده است که با توجه به گستره جهانی بروز جرایم، امکان یافتن متهمین و محکومیت آنها دشوار خواهد بود.

 

وضعیت جرایم سایبری از جنبه حقوقی را در ایران چطور ارزیابی می کنید؟

تاکنون در کشور ایران گام‌های مناسبی در برخورد با جرایم سایبری برداشته شده است. تصویب قانون جرایم رایانه‌ای و اجرایی شدن آن از سال 1388 و تشکیل پلیس تخصصی فتا در ایران و نیز تاسیس دادسرای ویژه جرایم رایانه‌ای در زمره این اقدامات قرار دارد. اما با تمام این احوال هنوز چالش‌های متعددی در این حوزه وجود دارد که پاسخ روشنی برای آنها وجود ندارد. بواسطه پویایی بسیار زیاد این حوزه، ضروری است تا قوانین نیز در بازه‌های زمانی کوتاه مدت مورد بازنگری قرار گیرد و همکاری با سایر کشورها نیز گسترش یابد.

 

چه خلاها و چالشهای حقوقی در زمینه جرایم سایبری وجود دارد؟

برخی از چالش‌های این حوزه بواسطه عدم صراحت قانون است و برخی از چالش‌ها نیز در میدان اجرا و بواسطه عدم وجود رویه یکسان پدید آمده است. بعلاوه اینکه برخی از جرایم جدید یا شیوه‌های نوین ارتکاب جرم نیز هنوز جرم‌انگاری نگردیده یا تناسبی میان جرم و مجازات آن وجود ندارد. به عنوان مثال در حوزه ارزهای دیجیتال هنوز تصمیم واحدی اتخاذ نگردیده و جدای از ریسک سرمایه‌گذاری در این حوزه، برخی از افراد نیز مورد سوءاستفاده و کلاهبرداری قرار می‌گیرند که بواسطه ترس از عواقب حقوقی مسئله، شرایط لازم جهت پیگیری حقوقی مشکل را فراهم نمی‌یابند. به عنوان مثالی دیگر، جرم هک و دسترسی غیرمجاز به سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی یکی از مواد چالش برانگیز قانون جرایم رایانه‌ای است که باید دقیق‌تر مورد مداقه قرار گیرد و شقوق مختلف جرم دسترسی غیرمجاز را تحت پوشش قرار دهد.

 

کیس های حقوقی در حوزه جرایم سایبری که با آنها مواجه می شوید اکثرا مربوط به کدام جرایم است؟

بطورکلی و از حیث آماری، بیشتر جرایم چه در ایران و چه در دنیا مربوط به حوزه جرایم مالی است. اما جرایمی نظیر هک و نفوذ، تهدید و توهین در فضای مجازی، و یا انتشار تصاویر خصوصی و مواردی از این قبیل نیز بسیار رایج است. سایر جرایم نیز از حیث آماری در رتبه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

 

هر نکته ای که لازم می دانید در زمینه جرایم سایبری از جنبه حقوقی بفرمایید

جدای از بحث آموزش به خانواده‌ها و افزایش سواد رسانه‌ای عموم مردم در مواجهه با فضای مجازی، از حیث حاکمیتی باید فضای مجازی به عنوان بخشی از دنیای حقیقی نگریسته شود و نهادهای حاکمیتی با جدیت بیشتری برای این حوزه برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری نمایند. متاسفانه عملکرد نهادهای حاکمیتی از حیث پاسخ‌گویی به چالش‌های این حوزه و یا توسعه فضای مجازی به عنوان یکی از ابزارهای شکوفایی اقتصادی چندان قابل قبول نیست و با این حوزه منفعلانه برخورد می‌شود.

 

پیروز و موفق باشید

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

مالکیت فکری کپی رایت حقوق نرم افزارها   وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...