استفاده از سیم کارت دیگری

0 امتیاز
1,280 بازدید
سوال شده آبان 10, 1396 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط 2929835095

همسرم بعد از 30 روز زندگی مشترک، منزل مشترک را ترک نموده و مقداری از وسایل  شخصی بنده از جمله  سیم کارتی که سال 1389 خریده بودم و مدت چند ماه از آن استفاده کردم و بعد آن را خاموش کرده بودم و داخل کمد شخصی بنده بود را برداشته و ضمن درخواست طلاق خلعی و صدور حکم در این مدت از این سیم کارت بدون اجازه بنده استفاده نموده تا اینکه بنده متوجه امر شده و با ارائه مدارک به نمایندگی ایرانسل مراجعه  و سیم کارت را سوزانده و مجدد یک سیم تازه گرفته و از ان استفاده می نمایم و یک اکانت تلگرام برای اولین بار از تاریخ خرید اولیه سیم (سال 1389) نصب نمودم که به محض نصب مخاطبین همسرم که با سیم کارت بنده با ان مخاطبین در تماس بوده  به این سیم زنگ زده ولی بنده پاسخگو نبوده و در تلگرام هم پیام میدادند که بنده پاسخگو نبوده  و فقط د رجواب احوال پرسی یکی از دوستانش در تلگرام که فکر میکرد من خانومم هستم، چند پیامی مبنی بر احوال پرسی  رد و بدل شد.

اکنون همسرم بر مبنای ایجاد مزاحمت در فضای مجازی برای مخاطبین از بنده شکایت  کرده که شعبه دادیاری قرار منع تعقیب برای بنده صادر نموده ولی همسرم به قرار منع تقیب اعتراض کرده و شعبه دادگاه  کیفری اعتراض را قبول نموده و با این استدلال ها قرار جلب به دادرسی بنده ضمن قرار تامین وثیقه   صادر کرده:

استدلال قاضی:

1) اولا مالک سیم کارت باید به استفاده کننده از سیم کارت اطلاع میداد که میخواهم سیم کارت را قطع کنم.

2) به استناد اصل 40 قانون اساسی هیچ کس نمی تواند اعمال حق خویش را وسیله اضرار به غیر قرار دهد.

3) به استناد ماده 2 و ماده 48 قانون جرایم رایانه ای جرم شنود غیر مجاز را تشخیص داده.

حال استدعا دارم با استدلال حقوقی و فنی پاسخ بنده را بدهید

چون واقعا مظلوم واقع شده و قاضی در کمال ناباور یبنده را محکوم نموده.

 با تشکر

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آبان 13, 1396 توسط borhan

با سلام و احترام،

این مسئله دارای وجوه مختلفی است که بیان تمام نکات آن از طریق مشاوره اینترنتی میسر نیست. اگرچه مالکیت سیم کارت متعلق به شماست، اما طرف مقابل می تواند مدعی اعطای حق بهره برداری از سیم کارت شود که در این صورت محق به استفاده از منافع سیم کارت (منجمله مکالمه و نصب شبکه های اجتماعی و غیره) خواهد بود. بهرحال استناد قاضی بر نقض اصل 40 قانون اساسی و مواد 2 و 48 قانون جرایم رایانه ای استدلال درستی است، بعلاوه اینکه عمل شما می تواند  مصداق ماده 6 قانون جرایم رایانه ای (و در حالت سختگیرانه تر، حسب متن پیام های مبادله شده، حتی مصداق نقض ماده 68 قانون تجارت الکترونیکی) و ماده  یک قانون جرایم رایانه ای نیز باشد.

از سوی دیگر شما می توانید در اقدامی متقابل، ادعای سرقت سیم کارت را مطرح نمایید و از شاکی بخواهید که اسناد و مدارک دال بر اعطای حق بهره برداری از سیمکارت را به محکمه ارائه نماید. بدین ترتیب طرف مقابل را مجبور به عقب نشینی و صرف نظر از شکایت متقابل نمایید. هر چند که جرایمی نظیر جعل و سرقت دارای جنبه عمومی نیز خواهد بود.

در هر صورت چنانچه نمی توانید سرقت سیم کارت از سوی طرف مقابل را اثبات کنید و قادر به ارائه اسناد و مدارک مرتبط با این امر به دادگاه نیستید، توصیه می شود نسبت به اخذ رضایت از شاکی پرونده اقدام نمایید. بهرحال توصیه می شود برای پیگیری امر حتما از وکلای خبره بهره بگیرید.

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...