فروش فایل در اینترنت

0 امتیاز
119 بازدید
سوال شده بهمن 28, 1395 در استارتاپ - کسب و کار نوپا توسط usofts

سلام خسته نباشید تشکر از سایت خوبتون.
یه سوالی برام ایجاد شده
میخواستم بدونم فروش فایل های الکترونیکی که به صورت رایگان در سطح نت وجود دارن جرمه؟مثلا من با جستجوی فراوان یه کتاب الکترونیکی اموزش نجاری با زبان فارسی تو یه سایت پیدا میکنم و اون کتاب رو تو سایت خودم میزارم برا فروش 
صاحب اثر هم حق نشر ازاد رو برا کتاب داده و خودش رایگان کتاب رو در نت منتشر کرده 
من محصولات اینطوری که سخت پیدا میشن ولی اکثرشون رایگان هم پیدا میشن و خود صاحب اثر هیچ مشکلی با فروش اون ها ندارن روی سایتم میزارم
اما یه درگاه واسط میگه کار شما جرمه و خلاف قوانینه که باعث شد نگران شم و از شما این سوال رو مطرح کنم لطفا اگه ممکنه یه توضیح بفرمایید که اشکالش چیه؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده اسفند 2, 1395 توسط borhan

با سلام و آرزوی موفقیت

بدواً توجه داشته باشید که حق انحصاری نشر و پخش و عرضه و اجرای اثر و حق بهره‌برداری مادی و معنوی از نام و اثر متعلق به پدیدآورنده است. و پدیدآورنده می‌تواند استفاده از حقوق مادی خود را در کلیه موارد به دیگری واگذار نماید.

چند مورد به عنوان استثنا در امر بهره برداری وجود دارد، که موارد زیر از آن جمله اند:

  1. نقل از اثرهایی که انتشار یافته است و استناد به آنها به مقاصد ادبی و علمی و فنی و آموزشی و تربیتی و به صورت انتقاد و تقریظ با ذکر‌مأخذ در حدود متعارف مجاز است.

البته ذکر مأخذ در مورد جزوه‌هایی که برای تدریس در مؤسسات آموزشی توسط معلمان آنها تهیه و تکثیر می‌شود الزامی نیست مشروط بر این‌که جنبه انتفاعی نداشته باشد.

       2. کتابخانه‌های عمومی و مؤسسات جمع‌آوری نشریات و مؤسسات علمی و آموزشی که به صورت غیر انتفاعی اداره می‌شوند می‌توانند‌طبق آیین‌نامه‌ای که به تصویب هیأت‌وزیران خواهد رسید از اثرهای مورد حمایت قانون، از راه عکسبرداری یا طرق مشابه آن به میزان مورد نیاز و‌متناسب با فعالیت خود نسخه‌برداری کنند.

        3. نسخه‌برداری از کتاب و رساله و جزوه و نمایشنامه و هر نوشته دیگر علمی و فنی و ادبی و هنری و ضبط برنامه‌های رادیویی و تلویزیونی فقط در صورتی که برای‌استفاده شخصی و غیرانتفاعی باشد مجاز است.

باتوجه به اینکه درخصوص پرسش شما دسترسی به رویه قضایی مشخصی نداریم و اختلاف نظر بین وکلا و من جمله همکاران بنده وجود دارد- امکان اظهارنظر قطعی میسر نیست. ولی باعنایت به نکاتی که فوقاً مطرح گردید و اینکه مورد شما در ذیل استثنائات قرار نمیگیرد، به نظر بنده امکان طرح دعوا و صدور حکم علیه شما منتفی نمی باشد.

مخصوصاً که طبق قانون « نشر یا پخش یا عرضه اثر حتی به نام خود پدیدآورنده ( درصورتی که بدون اجازه پدیدآورنده باشد) جرم تلقی شده و مرتکب به حبس تأدیبی از شش ماه تا 3 سال محکوم خواهد شد. به نظر می رسد با توجه به سخت گیری قانون گذار در "انتفاع مالی از اثر توسط سایرین"  بحث فروش فایل توسط شما، مسئله را پیچیده تر می کند.

نهایتا این که از حیث حقوقی با توجه به اینکه حقوق مادی مورد بحث است، در هر مورد که رضایت صریح یا ضمنی ذینفع استنباط شود می توان قائل به عدم نقض حقوق توسط شما شد ولی اثبات این رضایت امری دشوار و عنداللزوم نیازمند اثبات و استدلال توسط شماست.

پیروز و سربلند باشید.

سوالات مشابه

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

وکیل سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...