کلاهبرداری به اسم فرد دیگر

0 امتیاز
116 بازدید
سوال شده آبان 12, 1394 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط rezamohseni
با عرض سلام و خسته نباشید.

قصد ایجاد فروشگاه اینترنتی برای محصولات مجازی خودمون ( از جمله مقاله یا نرم افزارهای ساخت خودمون و ... ) داریم.

از طرفی ممکن هست که افرادی محصولاتی که ما طراحی و ساختیم رو بدون اجازه ما بفروشند و درآمدی کسب کنند.

حال ممکن هست این افراد باعث ایجاد کلاهبرداری به نام ما بشن.آیا این امر واقعا امکان پذیر هست ؟ و در صورت سودجویی و کلاهبرداری این افراد در مراجع قضایی عدم دریافت وجه از طرف ما مدرک معتبری برای ثابت کردن این مورد و تبرئه شدن ما دارد؟؟

اگر امکانش هست راهنمایی ها و تذکراتی برای این موضوع ذکر بفرمائید.

با احترام.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده آبان 15, 1394 توسط borhan

باسلام و آرزوی موفقیت.

درخصوص آثاری که پدیدآورنده آنها هستید، قاعده کلی وجود دارد مبنی براینکه حقوق مربوطه متعلق به شماست. البته اگر برنامه نویس یا افرادی هستند که در این زمینه با شما همکاری می کنند این قاعده کلی، (بسته به نوع همکاری شما و تا حدی توافقتان) با تغییراتی روبرو خواهد شد. در این خصوص بندهایی که در قرارداد با همکارانتان درج می نمایید بسیار تعیین کننده خواهد بود. اما درخصوص سوء استفاده از تولیدات شما بسته به اثر تولیدی از حمایت های مربوط به نرم افزارهای رایانه ای/ و کپی رایت (حق مولف، مصنف، پدیدآورنده) بهره مند خواهید شد، و بسته به نوع سوء استفاده ( کلاهبرداری، نقض حقوق پدیدآورنده، جعل، سرقت و ربودن داده ها، ...) اقدامات حقوقی مربوطه را می توانید به عمل آورید.

اما مهمترین نکته ای رو که در حال حاضر می توانم متذکر شوم؛ قراردادهایی است که هرچقدر دقیق‌تر و برپایه اصول حقوقی تنظیم شده باشد در آینده با مشکلات کمتری مواجه خواهیم شد. بنابراین علاوه بر قراردادهایی که احیانا با همکارانتان منعقد می نمایید، قرارداد دقیقی با توجه به انواع محصولاتتان تنظیم نموده و بر روی سایت درج نمایید.

خیلی نکات جزئی دیگری نیز وجود دارد مثلا اینکه؛ در سایتتون درج ایمیل یا کانال ارتباطی (ترجیحا نیازمند به تایید) را الزامی نمایید. قوانین/قراردادی مذکور را در سایت بگنجانید که هم در خود سایت قابل رویت باشد و هم قبل از تکمیل پروسه خرید، خریداران با کلیک بر روی "پذیرفتم" به مرحله بعد منتقل شوند. همانطور که گفته شد مواد و تبصره های قرارداد بسته به کارکرد سایت و آن چه مدنظر شماست تنظیم می شود- اما نکته مهم آن است که از آن جا که قواعد آمره در این خصوص وجود دارد، خریدار ولو این که با رضایت خود مواردی را "بپذیرد" بازهم می تواند از شما شکایت کند، بنابراین در این زمینه بسیار باید دقت کنید و قراداد می بایست به صورت دقیق و با رعایت قوانین عام و خاص این حوزه و با درنظر گرفتن آیین نامه های مربوطه تنظیم شود تا مشکلی برای شما به وجود نیاید. برای مطالعه بیشتر می توانید به سایر پرسشها در حوزه تجارت الکترونیک و خریدو فروش های اینترنتی از جمله سوال درمورد فروشگاه اینترنتی مراجعه فرمایید.

 

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...