آیا امکان استعلام ارزهای مجازی مانند وبمانی وجود دارد؟

0 امتیاز
121 بازدید
سوال شده 27 اردیبهشت 1398 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط nasir
ویرایش شده 27 اردیبهشت 1398 توسط nasir

با سلام و وقت بخیر ،

آیا ارز مجازی وبمانی با توجه به اینکه سرویس دهنده این ارز در خارج از کشور ایران است ؛ امکان پیگیری ، استعلام از طریق پلیس فتا و اثبات جرم در صورت کلاهبرداری در این زمینه وجود دارد یا خیر؟

لطفا این نکته را مدنظر قرار دهید که امکان شناسایی نام حقیقی و حساب بانکی ریالی طرف مقابل معامله وجود ندارد و صرفا جهت تبدیل این ارز به ارز دیگری ارسال وجه صورت گرفته است ولی آدرس حساب کیف پول طرف مقابل در سایت وبمانی و شماره تراکنش انجام شده در این سایت ، در دسترس است.

پیش از این بنده به پشتیبانی این سایت (وب مانی) پیام ارسال کردم و عنوان کردم که وجه معادل مبلغ واریز شده از طرف ایشان برای بنده ارسال نشده است ولی در جواب بنده اعلام کردند که مسئولیت انجام تراکنش بر عهده کاربر بوده و هیچگونه اطلاعاتی از طرف گیرنده وجه برای بنده ارسال نکردند.جالب اینجاست که حساب کاربری شخص گیرنده در این سایت تایید هویت شده و یک کاربر ایرانی میباشند.

سوالی که وجود دارد این است که آیا با ارائه دلایل و ضمیمه پیام های موجود مبنی بر اثبات صحت انجام معامله و امتناع ورزیدن فرد گیرنده بر ارسال وجه معادل تبدیلی همچنین ثبت شماره تراکنش در سایت (وبمانی) ، و با توجه به رقم نسبتا بالای مبلغ ارز جابجا شده و ارسال شده به حساب این فرد ،  پلیس فتا بعنوان یک نهاد مسئول امکان استعلام از بانک اینترنتی وبمانی را که به کشور ایران نیز خدمات ارائه میدهند ، دارند یا خیر؟!

و آیا امکان یافتن فرد خاطی و به سرانجام رسیدن پرونده در صورت شکایت وجود دارد و شما چه توصیه ای میکنید جهت به نتیجه رسیدن طرح شکایت و این شکایت از نوع حقوقی میباشد و یا کیفری؟!

بسیار ممنونم.

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده 28 اردیبهشت 1398 توسط کارشناس حقوقی 1

سلام

این شرکت ها هیچگونه نمایندگی یا فعالیت رسمی در ایران ندارند، از این رو الزامی نیز برای پاسخگویی به استعلامات دستگاه قضایی ایران ندارند.

بهرحال برای طرح هرگونه دعوا (اعم از شکایت کیفری یا دعوای حقوقی) باید اطلاعات اولیه هویتی طرف مقابل (و یا سایر اطلاعاتی که به نحوی منجر به احراز هویت طرف مقابل گردد) را در اختیار داشته باشید، که با شرایط پیش گفته امکان دسترسی به این اطلاعات میسر نیست.

سوالات مشابه

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا  

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

وکیل سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

جایزه سایت مشاوره حقوقی سایبرلا   سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...