فیلمبرداری در مکان عمومی

0 امتیاز
42 بازدید
سوال شده 24 اردیبهشت 1398 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط yadekhoda1394

سلام، خسته نباشید
میخواستم بدونم آیا مواردی مثل این که فردی از دیگری در یک مکان عمومی فیلمبرداری کنه و بدون اجازه در فضای مجازی منتشر کنه، جرم محسوب میشه؟ و آیا قانونی نسبت به این مساله هست؟
البته قانون نسبت به پخش تصاویر خصوصی رو دیدم. اما در این مورد اطلاع ندارم (که کاملا هم رایج شده).
و فکر میکنم خودش حداقل دو قسم کلی پیدا میکنه: یکی مواردی مثل اینکه یک مسئولی بر سر ارباب رجوع داد بزنه (که کاملا جنبه‌ی عمومی داره)؛ و یکی هم مواردی مثل اینکه زن و شوهری توی خیابان دعواشون بشه (که از جهتی خصوصی محسوب میشه)

ممنون میشم پاسخ بدید

1 پاسخ

+1 امتیاز
پاسخ داده شده 25 اردیبهشت 1398 توسط کارشناس حقوقی 1

بطور کلی در رابطه با فیلمبرداری در مکان های عمومی (یا مثلا نصب دوربین مداربسته در محیط های عمومی) ، در حال حاضر منع قانونی خاصی وجود ندارد، مگر در مواردی که انجام این امر موجب اخلال در نظم عمومی جامعه شده باشد. بهرحال فیلمبرداری از افراد دیگر (بدون رضایت آنها) حتی اگر مسئولیت کیفری نداشت باشد، قطعا مسئولیت اخلاقی و شرعی دارد و با حقوق اساسی افراد در تضاد است.

انتشار صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی و خانوادگی یا اسرار دیگری بدون رضایت افراد، جرم محسوب می شود.

  • ماده 17 قانون جرایم رایانه ای: «هر كس به وسیله سامانه های رایانه ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر كند یا دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی كه منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتك حیثیت او شود، به حبس از نود و یك روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (5.000.000) ریال تا چهل میلیون (40.000.000) ریال یا هر دو مجازات محكوم خواهد شد».
  • طبق بند ب ماده 5 قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیر مجاز می نمایند مصوب 1386، تهیه فیلم یا عکس از محل هایی که اختصاصی بانوان بوده و آن ها فاقد پوشش مناسب باشند مانند حمام ها، استخر ها و یا تکثیر و توزیع آن جرم می باشد و مجازات آن 2 تا 5 سال حبس تعزیری و 10 سال محرومیت از حقوق اجتماعی و 74 ضربه شلاق می باشند. و طبق بند خ ماده مذکور، تهیه مخفیانه فیلم مبتذل از مراسم خانوادگی و اختصاصی دیگران و یا تکثیر آن هم جرم محسوب می شود و مرتکب به مجازات 2 تا 5 سال حبس و 10 سال محرومیت از حقوق اجتماعی و 74 ضربه شلاق محکوم می شود.

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...