حق حبس زوجه درخصوص مهریه های بالا

0 امتیاز
305 بازدید
سوال شده شهریور 4, 1394 در سوالات متفرقه توسط شبنم
ویرایش شده شهریور 5, 1394 توسط شبنم

 

با سلام وادب واحترام وعرض خسته نباشید خدمت شما 

در صورت استفاده از حق حبس واجرای مهریه با توجه به اینکه مهریه من تعداد بالایی سکه می باشد وبا اعسار همسرم که بیکاروندار ودانشجو است او با توجه به هر 1 سکه در 4 ماه مدت زمان اخذ مهریه من 235 سال طول می کشدتا او بتواند 700 سکه به من پرداخت نماید با این حساب به نظرتان قاضی چه رایی می دهد؟ایا زوج را ملزم به پرداخت سکه های بسیار با توجه به اعسار او می کند یا زوجه را ملزم به تمکین واستفاده نکردن از حق حبس می کند؟همچنین اگر مرا ملزم به 110 سکه نمایند بازهم 35 سال طول می کشد تا من به حقم برسم وتمکین نکنم با این حساب به نظرتان قاضی ممکن است بدون توجه به نظر من دستور ازدواج  دوم برای همسرم صادر نماید؟ یا او را  به نفع من ملزم به طلاق من نماید.

نظر شما را می خواستم بدانم
با تشکر  بسیار زیاد از شما

 

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده شهریور 7, 1394 توسط borhan

باسلام.

در این خصوص رأی شماره 708ـ 22/5/1387 وحدت رویه هیأت عمومی صادر شده که مقرر می دارد:


به موجب ماده 1085 قانون مدنی زن می‌تواند تا مهر به او تسلیم نشده از ایفاء
وظایفی که در مقابل شوهر دارد امتناع کند، مشروط بر اینکه مهر او حال باشد. ضمناً
در صورت احراز عسرت زوج، وی می‌توانـد که مهر را به نحو اقسـاط پرداخت کند. با
توجـه به حکم قانونی ماده مذکور که مطلق مهر مورد نظر بوده و با عنایت به میزان
مهر که با توافق طرفین تعیین گردیده، صدور حکم تقسیط که صرفاً ناشی از عسر و حرج
زوج در پرداخت یک جای مهر بوده مسقط حق حبس زوجه نیست و حق او را مخدوش و حاکمیت
اراده وی را متزلزل نمی‌سازد، مگر به رضای مشارالیها، زیرا اولاً حق حبس و حرج دو
مقوله جداگانه است که یکی در دیگری مؤثر نیست. ثانیاً موضوع مهر در ماده مزبور
دلالت صریح به دریافت کل مهرداشته و اخذ قسط یا اقساطی از آن دلیل بر دریافت مهر
به معنای آنچه مورد نظر زوجه در هنگام عقد نکاح بوده، نیست. بنابه مراتب رأی شعبه
19 دادگاه تجدیدنظر استان اصفهان که موافق با این نظر است منطبق با قانون تشخیص
می‌شود.
این رأی بر طبق ماده 270 قانون آیین‌دادرسی دادگاههای عمومی و انقلاب در امور
کیفری در موارد مشابه برای دادگاه‌ها و شعب دیوان عالی کشور لازم‌الاتباع می‌باشد.

بنابراین میبینیم تقسیط دین به حکم دادگاه موجب سقوط حق حبس نیست. و اگر توافقی بین شما صورت نگیرد، شما سالها می توانید از تمکین سرباز زنید و ایشون اقساط مهریه را پرداخت نمایند!

سوالات مشابه

+21 امتیاز
1 پاسخ 78 بازدید
 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...