آیا بازدید از دارک وب در ایران جرم است؟

0 امتیاز
346 بازدید
سوال شده فروردین 16, 1397 در جرایم رایانه ای و اینترنتی توسط AurumAurum
باسلام.
وب تاریک (Dark web) به شبکه‌ای گفته می‌شود که در دسترس عموم قرار نمی‌گیرد و بیشتر برای مقاصد غیرقانونی مورد استفاده قرار می‌گیرد و همهٔ فعالیت‌های آن غیرقابل ردیابی و شناسایی است.
آیا در ایران وارد شدن به این شبکه جرم حساب میشود؟

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 18, 1397 توسط کارشناس حقوقی 1

با سلام و احترام،

فهرست جرایم حوزه فضای مجازی در قانون جرائم رایانه ای مصوب 1388 مشخص شده است و مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی (موضوع ماده 21 قانون جرايم رايانه اي) نیز توسط کارگروه مربوطه تعیین گردیده است و مصداق مشخص و صریحی در خصوص بازدید و حضور در این شبکه ها در قانون ذکر نشده است. لیکن بدیهی است که انجام هر گونه فعالیتی که در قانون جرم انگاری گردیده است، نه در فضای وب عمومی و نه در فضای وب تاریک مجاز نخواهد بود، و هرگونه ترویج و تبلیغ و تسهیل تولید و انتشار یا معاونت در تولید یا انتشار محتوای مجرمانه و غیره، جرم تلقی خواهد شد.

از منظر دیگر، بخشی از فعالیت های این شبکه با عنایت به اینکه مستلزم دور زدن روش های فیلترینگ است، باید بطور مجزا مورد بررسی قرار گیرد که برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پاسخ سوالات مرتبط (لینک های زیر) مراجعه بفرمایید

ضمن اینکه دقت داشته باشید که فعالیت در Dark web صرفا نمی تواند جنبه مجرمانه داشته باشد، چراکه برخی از کاربران بواسطه جذابیت استفاده از ویژگی هایی نظیر گمنامی مبادرت به استفاده از این بخش از فضای مجازی می نمایند و لزوما اقدامی در راستای نقض قوانین صورت نمی دهند.


فهرست کامل مصادیق محتوای مجرمانه در فضای مجازی

متن کامل قانون جرائم رايانه‌ اي

سوالات مشابه

 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...