حق طلاق زوجه به علت بداخلاقی همسر و ادعای عدم امنیت جانی

0 امتیاز
402 بازدید
سوال شده فروردین 15, 1397 در سوالات متفرقه توسط S1991
ویرایش شده فروردین 15, 1397 توسط S1991
با سلام
زن و شوهری با یکدیگر قهر هستند و زوجه به دلیل بداخلاقی همسر نمی خواهد با همسرش زندگی کند. حال زوج پیامکی مضمون زیر به همسر خویش داده است، آیا زوجه میتواند با این پیامک از همسر خود شکایت و ادعای عدم امنیت جانی در دادگاه کند؟ و آیا می توان به دلیل عدم امنیت جانی درخواست طلاق کرد؟یا درخواست عدم تمکین کرد؟؟
متن پیامک: "در این شرایط به اون خدا قسم میخورم که یا خودمو میکشم یا خودتو نمیخواستم این حرفو بزنم ولی دیگه مجبورم کردی که علنیش کنم من قسم خوردم تو این شرایط پیش بره بعدش خواهی دید اونوقت میفهمی"
باتشکر

1 پاسخ

0 امتیاز
پاسخ داده شده فروردین 19, 1397 توسط borhan
باسلام.
متن پیامک درصورت اثبات می تواند مصداق تهدید باشد.
درخصوص تمکین، طبق قانون؛ اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی و یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می‌تواند مسکن علیحده اختیار کندو در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه برعهده شوهر خواهد بود.

درصورت فوق،مادام که محاکمه بین زوجین خاتمه نیافته محل سکنای زن به تراضی طرفین معین می‌شود و در صورت عدم‌تراضی محکمه با جلب نظر اقربای نزدیک طرفین منزل زن را معین خواهد نمود و در صورتی که اقربایی نباشد خود محکمه محل مورد اطمینان رامعین خواهد کرد.

 درخصوص طلاق نیز؛
موجبات طلاق بر اساس قانون مدني سه دسته مي باشند : طلاق به اراده زوج ، طلاق به درخواست زوجه ، طلاق توافقي. پرسش شما ناظر به موارد طلاق توسط زوجه است که موارد آن در ماده 1130 قانون مدنی اشاره شده است:
طبق این ماده در مورد زير زن مي تواند به حاكم شرع مراجعه و تقاضاي طلاق نمايد در صورتي كه براي محكمه ثابت شودكه دوام زوجيت موجب عسر و حرج است مي تواند براي جلوگيري از ضرر و حرج زوج را اجبار به طلاق نمايد و در صورت ميسر نشدن به اذن حاكم شرع طلاق داده مي شود.
البته طی ماده واحده ای - یك تبصره به شرح ذیل به ماده (۱۱۳۰) قانون مدنی مصوب۱۴/۸/۱۳۷۰ الحاق می گردد:
تبصره - عسر و حرج موضوع این ماده عبارت است از به وجود آمدن وضعیتی كه ادامه زندگی را برای زوجه با مشقّت همراه ساخته و تحمل آن مشكل باشد و موارد ذیل درصورت احراز توسط دادگاه صالح از مصادیق عسر و حرج محسوب می گردد:
۱ - ترك زندگی خانوادگی توسط زوج حداقل به مدت شش ماه متوالی و یا نه ماه متناوب در مدت یك سال بدون عذر موجه .
۲ - اعتیاد زوج به یكی از انواع مواد مخدر و یا ابتلاء وی به مشروبات الكلی كه به اساس زندگی خانوادگی خلل وارد آورد و امتناع یا عدم امكان الزام وی به ترك آن در مدتی كه به تشخیص پزشك برای ترك اعتیاد لازم بوده است.
در صورتی كه زوج به تعهد خود عمل ننماید و یا پس از ترك، مجدداً به مصرف موارد مذكور روی آورد، بنا به درخواست زوجه، طلاق انجام خواهد شد.
۳ - محكومیت قطعی زوج به حبس پنج سال یا بیشتر.
۴ - ضرب و شتم یا هرگونه سوء رفتار مستمر زوج كه عرفاً با توجه به وضعیت زوجه قابل تحمل نباشد.
۵ - ابتلاء زوج به بیماری های صعب العلاج روانی یا ساری یا هر عارضه صعب العلاج دیگری كه زندگی مشترك را مختل نماید.
موارد مندرج در این ماده مانع از آن نیست كه دادگاه در سایر مواردی كه عسر و حرج زن در دادگاه احراز شود، حكم طلاق صادر نماید.
قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علنی روز یكشنبه مورخ سوم مهر ماه یكهزار و سیصد و هفتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۲۹/۴/۱۳۸۱ با اصلاحاتی به تصویب مجمع تشخیص مصلحت نظام رسیده است.
بهرحال در موضوعات مقدس خانوادگی توصیه می‌شود طرفین با تساهل و تسامح موضوعات را مابین خود حل و فصل نمایند و با گذشت و مدارا مسئله فیصله دهند.
پیروز باشید

سوالات مشابه

0 امتیاز
1 پاسخ 125 بازدید
 

مشاوره حقوقی

خوش آمدید !! به وبسایت مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی

  Borhan2

اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه های فناوری اطلاعات و ارتباطات، حقوق سایبر، جرایم رایانه ای، کپی رایت نرم افزارها، قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری، و تجارت الکترونیک را در اینجا مطرح نمایید

سایت موسسه: www.ictlaw.ir
ایمیل : info @ ictlaw.ir
تلفن موسسه: 88610340
فکس موسسه : 88628135
تلفن هماهنگی : 09120136257

مشاوره حقوقی

    موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان  
  وکیل جرایم فضای سایبری   وکیل جرایم فضای سایبری   سینما وکیل - سینما حقوق    

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به "موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان" است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...