قانون ممنوعيت بكارگيري تجهيزات دريافت از ماهواره

قانون ممنوعيت بكارگيري تجهيزات دريافت از ماهواره

ماده ۱ - به موجب اين قانون ورود، توزيع و استفاده از تجهيزات دريافت از ماهواره جز در مواردي كه قانون تعيين كرده است ممنوع مي باشد.

ماده ۲ - وزارت كشور موظف است با استفاده از نيروهاي انتظامي و يا نيروي مقاومت بسيج در اسرع وقت نسبت به جمع آوري تجهيزات دريافت از ماهواره اقدام نمايد.

تبصره - مهلت جمع آوري تجهيزات موجود دريافت از ماهواره از تاريخ تصويب اين قانون يك ماه مي باشد. بعد از انقضاي مهلت مذكور استفاده كنندگان به مجازات هاي تصريح شده در اين قانون محكوم خواهند شد.

ماده ۳ - وزارت كشور موظف است با هماهنگي وزارت اطلاعات با وسايل ممكن نسبت به جلوگيري از ورود و توزيع تجهيزاتي كه صرفاً براي دريافت از ماهواره مورد استفاده قرار مي گيرد اقدام نمايد و ضمن توقيف وسايل فوق عاملين آن را با وسائل توقيفي به مراجع صالحه قضائي معرفي نمايد. نحوه هماهنگي در آيين نامه اجرايي مشخص خواهد شد.

تبصره -(منسوخه ۰۳/۱۰/۱۳۹۲) كليه كالاهاي ضبط و مصادره شده موضوع اين قانون جهت توسعه پوشش راديو و تلويزيوني كشور در اختيار سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران قرار مي گيرد.

ماده ۴ - كليه دستگاه هاي فرهنگي كشور موظفند اثرات مخرب استفاده از برنامه هاي منحرف كننده را در جامعه تبيين نمايند.

ماده ۵ - سازمان صدا و سيما و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي ( مؤسسه رسانه هاي تصويري ) مي توانند نسبت به ضبط و پخش آن دسته از برنامه هاي ماهواره كه مغاير با ارزش هاي و مباني فرهنگ اسلامي و ملي نباشد اقدام نمايند.

ماده ۶ - دستگاه هاي صدا و سيما، پست و تلگراف و تلفن و سازمان هاي وابسته از شمول اين قانون مستثني مي باشند.

تبصره -(اصلاحي ۰۸/۰۴/۱۳۹۰) صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران به منظور واردات فرستنده ها، تجهيزات توليد و پخش و لوازم يدكي متعلق به آنها مواد اوليه توليد فيلم و سريال از اخذ مجوز ورود و گواهي عدم ساخت وزارتخانه ها و سازمان هاي دولتي نظير وزارتخانه هاي پست و تلگراف و تلفن، صنعت، معـدن و تجارت و گواهي سازمان انرژي اتمي و ثبت سفارش وزارت بازرگاني معاف مي باشد.

ماده ۷ - دستگاه ها و سازمان هايي كه براي انجام وظايف قانوني خويش لازم است از تجهيزات دريافت از ماهواره استفاده نمايند بايد مجوز لازم را از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با هماهنگي وزارتخانه هاي اطلاعات و پست و تلگراف و تلفن كسب نمايند.

ماده ۸ -(منسوخه ۰۳/۱۰/۱۳۹۲) واردكنندگان، توليدكنندگان و توزيع كنندگان تجهيزات دريافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مكشوفه توسط دادگاه ها به مجازات ده تا يكصد ميليون ريال محكوم مي گردند.

ماده ۹ - استفاده كنندگان از تجهيزات دريافت از ماهواره علاوه بر ضبط و مصادره اموال مكشوفه به مجازات نقدي از يك ميليون تا سه ميليون ريال محكوم مي گردند.

الف - حمل، نگهداري، نصب و تعمير تجهيزات دريافت از ماهواره ممنوع و مرتكبين به مجازات نقدي از يك تا پنج ميليون ريال محكوم مي گردند.

ب - وجوه دريافتي بابت مجازات مواد ۸ و ۹ اين قانون به خزانه واريز و صد در صد ( ۱۰۰% ) آن جهت تأمين هزينه هاي اجراي اين قانون و مقابله با تهاجم فرهنگي در اختيار وزارتخانه هاي كشور و فرهنگ و ارشاد اسلامي و سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران قرار داده مي شود تا در حدود اعتبارات مصوب بودجه سالانه كل كشور به مصرف برسد.

ماده ۱۰ - وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي با همكاري وزارت پست و تلگراف و تلفن و سازمان هاي ذيربط موظفند با استفاده از اهرم هاي حقوقي و بين المللي در جهت حراست از مرزهاي فرهنگي كشور و حفظ كيان خانواده عليه برنامه هاي مخرب و مبتذل ماهواره اقدام لازم را انجام دهند.

تبصره - نشر آگهي هاي تبليغاتي از طرق مختلف توسط مطبوعات، صدا و سيما يا تبليغات شهري كه متضمن جواز استفاده از برنامه هاي ماهواره مي باشد ممنوع است.

ماده ۱۱ - دولت موظف است ظرف مدت يك ماه از تاريخ تصويب اين قانون آيين نامه اجرايي آن را تهيه و تصويب نمايد.

قانون فوق مشتمل بر يازده ماده و چهار تبصره در جلسه روز يكشنبه بيست و سوم بهمن ماه يك هزار و سيصد و هفتاد و سه مجلس شوراي اسلامي تصويب و در تاريخ ۱۳۷۳. ۱۱. ۲۶ به تأييد شوراي نگهبان رسيده است.

رئيس مجلس شوراي اسلامي - علي اكبر ناطق نوري

مشاوره حقوقی مشاوره حقوقی در حوزه فضای مجازی Borhan2

سلام! اینجا مکانی برای پاسخگویی به سوالات حقوقی شماست. لطفا سوالات خود در حوزه جرایم فضای مجازی, استارتاپ ها و کسب و کارهای اینترنتی, مالکیت فکری و کپی رایت, قراردادهای فناوری اطلاعات، ثبت اختراع و علایم تجاری و غیره را در این سایت مطرح نمایید.

سایت موسسه: www.cyberlaw.ir

تلفن موسسه : 88610340

فکس موسسه : 88628135

ایمیل : info @ ictlaw.ir

رزرو وقت مشاوره حضوری: 09120136257

مشاوره حقوقی

دانلود نمونه شکایت کیفری جرایم رایانه ای و اینترنتی

دانلود نمونه لایحه دفاعیه جرایم رایانه ای و اینترنتی

دانلود نمونه دادخواست حقوقی

رزرو وقت مشاوره حقوقی حضوری - سایبرلا

رزرو وقت مشاوره حقوقی تلفنی - سایبرلا

وکیل جرایم سایبری متخصص جرایم اینترنتی - سایبرلا

مشاوره با کارشناس رسمی دادگستری کامپیوتر و فناوری اطلاعات  

اینستاگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

تلگرام موسسه حقوق فناوری اطلاعات برهان

متن کامل قانون جرایم رایانه ای - سایبرلا

متن کامل قانون تجارت الکترونیک - سایبرلا

سینما وکیل - سینما حقوق  

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت محفوظ و متعلق به موسسه توسعه حقوق فناوری اطلاعات و ارتباطات برهان است.

خدمات حقوقی تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات و فضای مجازی (وکالت دادگستری و مشاوره حقوقی)

...